Sociální dávky

Matka samoživitelka – státní příspěvky

Ocitla jste se v nelehké situaci – zůstala jste na dítě sama? Možná už v průběhu těhotenství, možná poté, co dítko začalo růst. Tak či tak, tohle období je velice náročné. A to hlavně finančně. Maminka bez příjmu jen s rodičovským příspěvkem často počítá každou korunu. Obzvláště, pokud nemá prarodiče nebo jiné hlídání, aby si mohla najít přivýdělek. Naštěstí je ale možnost získat nějaké státní příspěvky. O co můžete tedy v tomto případě žádat?

1. Alimenty

Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, pak je jeho povinností platit alimenty. O jejich výši se můžete buď dohodnout, nebo je určí soud. V případě, že otec na dítě neplatí, musíte podat žalobu. Soud mu pak může vyměřit i zpětné doplacení příspěvku, a to maximálně 3 roky zpátky před podáním žaloby.

2. Porodné

Porodné je jednorázová dávka, která se vyplácí rodině po porodu dítěte. Jedná se o částku:

  • 13 000 Kč v případě,že se narodí jedno dítě
  • 19 500 Kč v případě, že porodíte dvě a více dětí

Nárok na ni nemá každý, ale pouze rodiny, či matky samoživitelky, jejichž příjem je nižší než 2,7 násobek životního minima. Do této částky se počítají jak příjmy rodiny, tak rodičovský příspěvek apod. Žádost o porodné se podává na Úřadu práce, a to po porodu. Musíte k němu doložit rodný list dítěte, potvrzení o výši čtvrtletního příjmu a osobní doklady rodičů.

Příspěvek na bydlení

Další sociální dávkou, o kterou můžete jako matka samoživitelka žádat, je příspěvek na bydlení. Jeho výše se počítá složitěji – záleží na tom, v jakém městě žijete, kolik osob žije v nemovitosti, jestli je byt či dům ve vlastnictví či pronájmu, výše skutečných a normativních nákladů apod. Přesnou informaci vám podá až Úřad práce, na kterém o tuto dávku žádat.

Skutečné náklady na bydlení jsou ty, které úřadu prokazujete – výše platby za inkaso, elektřinu, nájem, topení, odvoz odpadu. Nepatří sem ale třeba platba za internet, televizi, ani vybavení, které máte na splátky. A ani hypotéka. To jsou všechno náklady, které lze „zrušit“ a bydlení zařídit levněji.

Normativní náklady jsou státní tabulky, v nichž je uvedena výše nákladů na bydlení dle obce, počtu osob a typu bydlení.

Abyste mohla žádat o příspěvek na bydlení, je potřeba mít tam, kde skutečně žijete, trvalé bydliště. Což může být třeba u pronájmů bohužel problém. Tento příspěvek můžete čerpat až 7 roků. Dávka se vyplácí zpětně za poslední 3 měsíce.

Příspěvek na dítě

Příspěvek na dítě je dávkou dlouhodobou. Pokud budete splňovat podmínky, může být vyplácen až do 26 let věku dítěte. Přiznává se rodinám s nižšími příjmy, těm, jejichž příjem za poslední rok nepřesáhl 2,4 násobku životního minima. Do příjmů se počítají veškeré příjmy rodiny – alimenty,  výplata ze zaměstnání, příjmy z podnikání, nemocenské dávky, mateřská apod. Nezapočítává se sem příspěvek na bydlení.

Výše příspěvku na dítě se liší podle věku dítěte:

  • do 6 let věku – 500 Kč měsíčně
  • 6 – 15 let věku – 610 Kč měsíčně
  • 15 – 26 let věku – 700 Kč měsíčně / u starších 18 let se přihlíží k tomu, zda jde o dítě nezaopatřené – tedy připravující se na budoucí povolání

Dávky hmotné nouze

Maminky samoživitelky se mohou dostat i do situace, že jejich příjmy nedosahují ani životního minima – 3400 Kč. Je to částka, která by měla pokrýt náklady zajišťující přežití. V tomto případě můžete požádat o dávky hmotné nouze – doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. O tom, zda na tyto dávky máte nárok, se informujte na Úřadu práce.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close