Ostatní

Levné notebooky do 4000kč

Cena i těch nejlevnějších notebooků v minulosti činila okolo 20 000 korun. I tak se ovšem stejně jako dnes jednalo o zboží s vysokou prodejností. Koupit před nějakými 10 lety notebook okolo 4 000 korun bylo čiré šílenství. Dnes je situace úplně jiná a takto cenově dostupné notebooky lze sehnat především v repasovaném anebo zánovním stavu. Když si takovýto notebook koupíte, měli byste jednoznačně počítat s tím, že v určitých charakteristikách na současné stroje prostě a jednoduše nedosáhne. Podívejme se tedy podrobněji na to, v čem jsou tyto starší notebooky rozdílné a jestli se tedy za stávající cenu nepřesahující částku 4000 korun skutečně vyplatí.

Omezená rychlost zaručena

Asi největším mínusem starších notebooků je jejich omezená rychlost. Stoprocentně nepočítejte s tím, že by tyto počítače dosahovaly zrovna závratné rychlosti a veškeré operace probíhaly v maximálním tempu. Naopak byste se měli smířit s tím, že v mnohých ohledech nebudou stíhat. Typický je především nízký výkon procesoru. Na starších počítačích jsou procesory s rychlostí nižší než 500 MHz. Některé grafické záležitosti a složitější programy jsou pro počítače s takovýmito procesory zdlouhavou a často nepřekonatelnou záležitostí. Rychlost se odvíjí i od velikosti operační paměti. Ta je často stanovena na pouze 512 MB, což je nesmírně málo. Operační paměť je ale jednoduše dokoupitelná a vyměnitelná, takže by v tomto ohledu neměl nastat žádný problém.

Na baterii raději nepracujte

U starších typů notebooků byste neměli počítat ani s velkou výdrží na baterii. Ta se pochopitelně časem značně výkonnostně opotřebovává a dochází postupně k tomu, že je zapotřebí baterii vyměnit úplně. Pořízení nové je často otázkou až 2000 korun, což je vlastně poloviční cena takovéhoto notebooku. Pokud si koupíte opět starší baterii, pak se můžete setkat zase s její velmi nízkou kapacitou. Jestliže budete mít ale notebook neustále na jednom místě, pak nemusíte zoufat, jelikož baterii využívat nebudete.

Vzhled také nebude na jedničku

Konstrukce zánovních notebooků se od těch současných poněkud liší a měli byste brát v potaz zejména jejich větší rozměry. Pokud si takovýto starší počítač poměříte třeba s některým současným moderním ultrabookem, pak vám srovnání přinese maximální možné rozdíly se vším všudy. I tak ale není možné hovořit o tom, že by starší notebooky byly rozměrově nějak extrémně velké a neohrabané. Naopak často dochází k tomu, že se dají bez potíží dát i do nějaké menší brašny. U starších notebooků počítejte taktéž s oděrkami a menšími škrábanci. I sebeopatrnější původní majitel zanechá svou prací na těle počítače stopy. Pokud jde ale jen o drobné oděrky, neměl by být problém.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close