Koronavirová krize je příležitostí pro lichváře – jak je poznáte a proč se jim vyhnout?
Poslední měsíce jsou jak u nás, tak i ve světě ve znamení pandemie koronaviru. Spolu s ní přišla i finanční krize, která se sice nedotkla všech, ale velké množství lidí se ocitlo v obrovských finančních problémech. Patří mezi ně např. zaměstnanci, kteří přišli o práci, nebo podnikatelé, kteří ze dne na den přišli o veškeré tržby. Mnoho takových lidí se dostalo do situace, kdy nutně potřebovali půjčit peníze. Bohužel kromě seriózních poskytovatelů se dá snadno narazit i na různé lichváře, zneužívající tíživou finanční situaci lidí. A právě na lichvářské a jiné silně nevýhodné úvěry jsme se v tomto článku podrobněji podívali.
Na koho se lichváři se svými nabídkami nejvíce zaměřují?
Cílovou skupinou lichvářů jsou zejména lidé, pro které je obtížné půjčku standardním způsobem získat. Jedná se tak zejména o osoby, na něž byla uvalena exekuce, dále pak jedince se záznamem v registru dlužníků (např. SOLUS), zájemce, kteří jsou aktuálně bez práce nebo i na ty, co mají příliš nízké příjmy. Lichváři jednoduše využívají toho, že je řada lidí, kterým by nikdo peníze nepůjčil a tak se na tento okruh žadatelů zaměřují a půjčku jim jsou ochotni poskytnout – ovšem za extrémně nevýhodných podmínek.
Podle čeho poznáte, že se jedná o lichvářskou půjčku?
Mezi hlavní poznávací znaky těchto půjček patří zejména to, že je poskytují soukromé fyzické osoby – jejich inzeráty tak najdete např. na internetu pouze s telefonem či mailem, případně jako inzerát v novinách nebo někde vylepený venku (lichváři obvykle nemají vlastní webové stránky). Samotná půjčka pak má silně nevýhodné parametry a tím hlavním je extrémní úrok – typickým příkladem je třeba úvěr, kdy vám lichvář půjčí 10 000 Kč na měsíc s tím, že do měsíce mu musíte splatit dvojnásobek, tedy 20 000 Kč. Asi si teď řeknete, že na něco takového přistoupí jen blázen, bohužel pořád je ale dost lidí, kteří jsou v zoufalství schopni přistoupit i na takové šílené podmínky. K dalším poznávacím znakům těchto úvěrů patří to, že je u nich nabízeno bleskové vyřízení, jsou dostupné úplně pro každého a to i velmi vysokých částkách.
Dalším problémem těchto půjček bývají vysoké sankce za nesplácení. To, že klient musí uhradit nějakou pokutu za pozdní splátku je běžné třeba u řady nebankovních společností, nicméně u lichvářů to jde až do extrému.
Hlavní rizika lichvářských úvěrů
Půjčovat si peníze od lichvářů není NIKDY dobrým řešením. Vždy se jedná o nevýhodnou nabídku a pokaždé existuje nějaké lepší řešení, než se nechat doslova okrádat od podobných lidí. K hlavním rizikům těchto úvěrů tak patří zejména další zadlužení lidí (kteří jsou na tom už tak dost špatně), riziko dalších exekucí a hrozba pádu do dluhové pasti. Dalším nebezpečím, které si mnozí neuvědomují, je časté velmi tvrdé vymáhání dlužných peněz. Pokud si půjčíte od soukromé osoby, musíte počítat s tím, že v případě zpoždění se splátkou nebo úplného neplacení se může stát, že dotyčný člověk na vás pošle vymahače nebo vám sám bude znepříjemňovat život. Dopředu si proto velmi rozmyslete, do čeho jdete – v případě finančních problémů se raději obraťte na nějakou finanční poradnu, poradnu pro lidi v tísni nebo jinou neziskovou organizaci, kde vám rádi a hlavně bezplatně pomohou. Peníze vám sice nedají, ale poskytnou vám cenné rady, jak situaci vyřešit, aniž byste spadli do spárů lichvářů či jiných podvodníků.
Další nevýhodné úvěry, kterým je lepší se vyhnout
Lichvářské půjčky jsou jedna věc, samostatnou kapitolou jsou pak ale klasické nebankovní úvěry se silně nevýhodnými podmínkami. Tady už sice nejde o nic nezákonného, ani se nemusíte bát, že by po vás šel nějaký vymahač, nicméně přesto je třeba mít se na pozoru. Zatímco u banky se žádného nevýhodného úvěru bát nemusíte, v nebankovním sektoru jsou mezi jednotlivými poskytovateli značné rozdíly. Této problematice se dlouhodobě věnuje např. společnost Člověk v tísni, jež sestavuje Index odpovědného úvěrování. V něm si může každý přehledně zjistit, jak moc je daný úvěr výhodný či naopak. Jednotlivých kritérií, podle nichž se půjčky posuzují, je celkem 16 a jde zejména o náklady, komunikaci + transparentnost a klientskou vstřícnost. Zajímavé je, že index dohromady porovnává jak bankovní, tak i nebankovní úvěry a možná překvapí, že některé nebankovní jsou na tom dokonce lépe než půjčky od velkých bank. V nejčerstvějším žebříčku se na prvním místě – jako nejvýhodnější malá půjčka – umístilo Kamali, druhá skončila Airbank a třetí pak Home Credit. Naopak na opačné straně žebříčku se na posledních třech místech umístily půjčky FriendCash, SOS Credit a Viva Credit – ty tedy určitě doporučit nemůžeme. Lichvářským a silně předraženým půjčkám se opravdu vyhněte obloukem – jinak se můžete snadno dostat do dluhové pasti a následně i exekuce.
TIP: Jak se nedostat do dluhové pasti.
Jak si najít skutečně výhodnou půjčku?
Nejste žádní velcí experti na problematiku financí a ptáte se, jak si vybrat tu správnou půjčku? Půjčku, která nebude zbytečně předražená a bude ideální pro vaše potřeby? Není to zas tak těžké, jak by se na první pohled zdálo. Skvělým pomocníkem jsou v tomto směru zejména různé nezávislé srovnávače půjček – naleznete na nich podrobné srovnání i recenze na nebankovní i bankovní úvěry a navíc se můžete spolehnout na to, že do srovnání jsou zařazeny výhradně prověřené společnosti. Asi nejlepším srovnávačem na českém trhu je portál CoolPůjčky.cz, kde je bezkonkurenčně nejvyšší počet úvěrů, k dalším stránkám, které můžeme doporučit, pak patří třeba PůjčkyHned.cz.