Nakupování

Kolik stojí známka na pohled

Posílání dopisů je už relativně retro a většina z nás je posílá spíš výjimečně. Zato existují určitá roční období, kdy si řada lidí potrpí na posílání pohledů. Posíláme je dětem na letní tábory, posíláme na nich velikonoční přání a také (což je nyní aktuální) je svým známým rozesíláme před Vánoci. Proto je dobré vědět, kolik stojí známka na pohled a na kolik vás tedy poslání vyjde.

Posílání pohledů a dopisů je milé retro.

Koupit pohled není nic složitého. Vybrat si můžete buď přímo na pobočce České pošty, nebo zajděte do papírnictví (leckdy uspějete i v supermarketu). A v současné době existuje například i možnost nechat si udělat svůj vlastní, originální pohled z fotografie (což je ovšem výrazně dražší než zakoupení běžného pohledu, což stojí pár korun). Pokud máte pohled koupený, potřebujete k němu ještě poštovní známku. Bez ní ho sice můžete poslat, ale cenu pak musí uhradit adresát, což je dost nepříjemné a jde spíš o faux pas.

Stejné jako na dopis

Neexistuje odlišná známka pro dopis a odlišná pro pohled. Známky jsou jednotné pro všechna psaní, akorát u dopisů můžete připlácet za další služby (o tom si napíšeme níže). V krátkosti lze tedy říct, že pro úspěšně odeslání pohledu vám stačí ta nejlevnější známka, která se prodává, a to známka za 19 korun. Dříve stála 16 korun a předtím ještě méně, ovšem levnější v současnosti neseženete. V podstatě nejde o tolik peněz, ale pokud posíláte třeba deset pohledů, už vás to bude něco stát.

Rozdíl v dopisech

Dopisy jsou velmi specifické. Pohled samozřejmě můžete také vložit do obálky, nadepsat ji adresou, nalepit známku a poslat, ale cena se neliší. Pokud posíláte klasický dopis, tak v základu je cena známky stejná jako u pohledu, ale můžou tu být další příplatky, pokud máte specifické požadavky nebo je dopis větší či těžší než standardní. Připlácíte si za doporučené psaní, cenné psaní, odpovědní zásilky či takzvanou slepeckou zásilku. Jiná je cena i pro firemní psaní.

Poslání přes schránku

Jaká je největší výhoda pohledů? Tedy kromě toho, že adresáta jistě potěší a zahřejí u srdce. Pokud totiž posíláte nějaký speciální dopis, musíte kvůli tomu vždy na pobočku České pošty a obyčejná známka vás nezachrání. Zato když na pohled nalepíte známku, tak ho můžete jednoduše vhodit do nejbližší poštovní schránky, kde si ho poštovní pracovník vyzvedne, odveze na poštu a tam zařídí odeslání. A je úplně jedno, jestli máte dopis v obálce či ne. Navíc nemusíte stát frontu na poště, jezdit až kdovíkam na pobočku a jen v určitou hodinu. Poštovní schránka je vám k dispozici dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. A dočtete se na ní informaci o tom, kdy ji pošťák vybírá a odváží její obsah.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close