Hypotéka

Kolik stojí vymalování bytu

Je velký rozdíl, jestli se do malování svého bytu (nebo celého domu) pustíte sami nebo jestli si na to najmete profesionálního malíře. Cena se liší i podle toho, jaký typ barvy si koupíte a samozřejmě podle toho, kolik místností plánujete vymalovat – výmalba garsoniéry je výrazně levnější než malování kompletního bytu 4+1.

Od profesionála je to rychlejší, ale dražší.

Ať už se rozhodnete pro malování bytu svépomocí nebo s pomocí profesionála, tak cena záleží především na typu barvy. A na každém balení barvy (ať už se jedná o barvu na malování stěn nebo jakoukoliv jinou barvu na jakýkoliv materiál) je uvedeno, jaké množství barvy potřebujete na vymalování jednoho metru čtverečního. To je velmi podstatná informace, protože barvy nejsou rozhodně levné, takže je zbytečné nakoupit si o desítky litrů víc, než kolik využijete. Proto než začnete, pořádně si propočítejte, kolik barvy budete vlastně potřebovat – tedy kolik metrů čtverečních plánujete malovat.

Pečlivé počty

Každá barva zvládne pokrýt trochu jiné množství metrů čtverečních. Proto ještě než se vydáte do obchodu s barvami a laky, tak si pečlivě přeměřte délku a výšku stěn a nezapomeňte připočítat i plochu stropu. Stěny měřte přepočítané na metry a dvě sousedící strany spolu vynásobte, čímž získáte informaci o ploše stěn. Podobně postupujte i v případě stropů. Díky tomu získáte poměrně přesný přehled, kolik metrů čtverečních vás k vymalování čeká. A nezapomeňte i na to, že někdy je nutné vymalovat ještě i druhou vrstvou, protože jedna by špatně kryla. Pokud plánujete malovat dvěma vrstvami celou plochu stěn a stropů, pak si výsledné metry čtvereční vynásobte ještě číslicí dvě.

Ceník malířů

Začněme nejprve částkami, které si budou účtovat malíři. Cena se samozřejmě různí malíř od malíře, protože i když cena materiálu je víceméně podobná (a záleží na vašem výběru barvy), tak se liší především cena práce. Malíř se proto optá na barvu, kterou chcete byt vymalovat a podle toho vám sdělí výslednou cifru za vymalování jednoho metru čtverečního (v této ceně je započítána jak cena materiálu, tak i ohodnocení jeho práce). Vy už si pak jednoduše vypočítáte, kolik metrů čtverečních potřebujete vymalovat a kolik vás to od profesionála bude stát.

Cena malování

V průměru lze říci, že v případě bílé barvy si malíř řekne o zhruba 40 korun za vymalování jednoho metru čtverečního. Pakliže si přejete vymalovat dvěma vrstvami, tak cena není samozřejmě dvojnásobná, ale většinou je to okolo 50 korun za metr čtvereční. Vymalování bytu barevnými odstíny je dražší, protože je to o něco náročnější, takže počítejte s cenou přes 60 korun za metr čtvereční. A pokud si přejete vymalovat omyvatelnou barvou, tak je cena ještě o něco vyšší.

Typy barev

Malířské barvy mají různé ceny a je jen na vás, kterou si koupíte – pokud se rozhodnete vymalovat si byt vlastními silami. Mezi nejoblíbenější značky malířských barev patří bezesporu Primalex, který seženete v každé prodejně s barvami i v hobby marketu. Primalex nabízí nejen různé druhy malířských barev, ale i různě velká balení, takže si snadno spočítáte, kolik litrů se vám vyplatí koupit. Případně vám prodavač poradí s vhodným typem barvy pro různé druhy pokojů.

Ceny barev

U zmiňovaného Primalexu můžete sehnat balení o váze od 1,5 kilogramu (což odpovídá jednomu litru barvy) až po 40kilové balení. Vydatnost této barvy je 10 až 14 metrů čtvereční na jeden kilogram barvy. Největší balení přitom pořídíte za cca. 1 200 korun.
Co se týká barevnách odstínů, tak se často prodávají ve čtyřkilových baleních, přičemž ta stojí okolo 200 korun. Záleží samozřejmě na značce a prodejci.


Foto: Pixabay

One Comment

  1. Po minulých zkušenostech, kdy se manžel s malováním páral skoro 14 dní, jsme zkusili něco jiného. Známý nám doporučil firmu kamaráda, která funguje jako hodinový manžel, takže mimo jiné nabízí také vymalování bytu nebo domu. Byli jsme docela překvapeni, když bylo vše hotové a zároveň uklizeno, dokonce nám umyli všechna okna, takže byla jako nová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button