Kolik stojí statik
Jakmile vyhoří dům nebo ho poškodí povodeň, neobjedou se jeho majitelé bez služeb statika. Ten musí posoudit, jestli je stavba ještě bezpečná a půjde opravit, nebo bude muset být stržena. Ale tento odborník vám může pomoci i v mnoha jiných případech. Kolik stojí statik a kdy ho volat?

Statik je velmi odborná profese, která zabývá se pravidly statiky. O té jsme se všichni učili už na základní škole, ale jen obecně a okrajově. Jde přitom o velmi důležité principy, které se používají při plánování každé stavby. V základu jde o to, že daná stavba či stavební konstrukce musí být udělána tak, aby bezpečně přenášela zatížení, vše bylo v rovnováze a tíhou nedocházelo k borcení. I proto by se ostatně do stavby domu neměl pouštět úplný laik bez zkušeností, protože by se mu i zdánlivě prostá stavba mohla záhy zhroutit jako domeček z karet.
Co dělá statik?
Statik je de facto stavební inženýr. Jde o člověka s patřičným vzděláním, který sám manuálně nestaví, ale především počítá. Hlavní náplní jeho práce je proto navrhování a posuzování nosných konstrukcí. Zároveň vymýšlí a upravuje konstrukční postupy nejen s ohledem na fyzikální zákony, ale i s ohledem na platné legislativní zákony, bezpečnost nebo hospodárnost. Aby mohl svou profesi vykonávat a bylo zřejmé, že jí rozumí, nestačí mu jen vysoká škola a praxe – musí zažádat také o oficiální certifikaci, jíž udílí Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků – ČKAIT.
Kdy pozvat statika?
Se statikem budete nejčastěji jednat, pokud se chystáte stavět. Pakliže tuto práci svěříte odborné firmě, nemusíte práci statika řešit a možná ani netušíte, že se na vaší stavbě také spolupodílí. Ale jakmile stavíte svépomocí nebo jste v pozici vedoucího stavby, budete s ním muset jednat. Ale nejde zdaleka jen o nové stavby. Statika byste měli pozvat, i pokud se chystáte například přistavovat patro a nemáte jistotu, jestli ho váš stávající dům unese. Nebo nevíte, jaký má váš stoletý dům základy a které zdi jsou nosné. Statik vám přesně řekne, co lze a co ne a jaké máte možnosti.
Při praskání zdí statik poradí
Velmi často se práce statika pojí s živelními katastrofami, respektive s řešením situace po nich. Jakmile přijdou záplavy nebo je někde požár, tak právě statik musí následně posoudit stav budov a zhodnotit míru jejich poškození. Totéž se děje, pokud někde dojde k zemětřesení nebo podobné události. A statika byste měli zavolat i v okamžiku, kdy zjistíte, že vám začínají praskat zdi domu či stropy, ačkoliv k žádné přírodní ani živelní katastrofě nedošlo. Právě statik zjistí, proč k tomu dochází – a poradí, jak to řešit dál.
Cena služeb statika
Statik je odborník, který má příslušné znalosti i certifikace. Je proto jasné, že jeho služby nejsou zdarma. A navíc s ním jen těžko můžete něco konzultovat na dálku po telefonu nebo po e-mailu. Statik musí vždy přijít na místo a stavbu na vlastní oči posoudit. Proto je nutné najít si statika z vašeho blízkého okolí a pozvat si ho přímo k dané stavbě na konzultaci. A pak mu musíte jeho cestu zaplatit. Což může být při velké vzdálenosti nepříjemně drahé. Kolik stojí statitk se přitom nedá říci úplně obecně. Každý statik si počítá jinou cenu za konzultaci, jinou za posudek a jinou za další činnosti. Pokud jde o člověka živícího se jakožto OSVČ, pak má své vlastní ceníky, které se mohou velmi lišit od konkurence.
Najděte si ověřeného statika
Přesto se nevyplatí hledat nejlevnějšího statika z celé republiky. Ale ani vysoká cena za služby nezaručuje, že půjde o skvělého profesionála. Ceny jsou v tuto chvíli druhořadé. Při hledání statika byste se měli zaměřit spíš na reference jeho dřívějších klientů, „projet“ si ho Googlem a zajímat se, jakou má za sebou historii. Hledejte také, jestli má příslušné certifikace nebo si někoho nechte doporučit od svých známých. Teprve pak až řešte, kolik stojí statik. Obecně ale můžeme říci, že byste se měli připravit na cenu okolo 8 000 korun za běžný statistický posudek. Plus budete pravděpodobně muset uhradit cestu statika, jejíž ceník je také individuální (počítejte ale přibližně s 5 až 10 korunami za kilometr).
Foto: Pixabay