Nakupování

Kolik stojí rovnátka?

Trápily vás v dětství křivé zuby? A stále se kvůli nim neradi usmíváte? Nebo stejný problém pozorujete u svých potomků? Pak už jste pravděpodobně u zubaře slyšeli větu, zda nechcete vyzkoušet rovnátka. Bojíte se složité aplikace, péče o ně a vůbec toho, jak s nimi budete vypadat? Je to zbytečné, dnes je tolik možností. Pojďme se na ně a na jejich ceny podívat.

Proč nosit rovnátka?

Mnoho pacientů si rovnátka pořizuje právě kvůli estetickému hledisku – chtějí se prostě dobře cítit, když se smějí. Úsměv patří k tomu, co si na lidech zapamatujeme, pomáhá vytvářet pozitivní první dojem.

Nejen kvůli estetice se ale rovnátka pořizují. Pokud má někdo problém se zuby křivými, rostoucími přes sebe, předkusem, velkými mezerami, může trpět různými zdravotními obtížemi právě z důvodu špatně posazených zubů. Bolesti hlavy, v krku, čelistí, dásní, zubní kazy, to je jen malý výčet toho, co nesprávně rostlé zuby mohou způsobit. Pak se rovnátka nasazují jako součást léčby.
Typy rovnátek

Rovnátek je dnes více typů, liší se tím, na jakou léčbu budou používány a samozřejmě i cenou.

Snímací rovnátka

Nejlevnějším typem rovnátek jsou rovnátka snímací. Pojišťovna na ně přispívá do věku 18 let, výše příspěvku záleží na typu vady, pro kterou budou používány. Nejčastěji se využívají u dětí, které ještě nemají prořezané všechny zuby, a proto není možné využít rovnátka fixní. Další použití je retenční – například po prodělané léčbě fixními rovnátky se ještě na několik měsíců doporučují rovnátka snímací, aby se zajistilo udržení nové polohy zubů.

Fixní rovnátka

Druhou variantou jsou rovnátka fixní, tedy ta, která máte od zubního specialisty nasazena napevno. Léčba s nimi je velmi úspěšná, trvá v průměru 1 – 2 roky. Na vnější stranu zubů se nalepí zámečky, ve kterých je pomocí gumiček (dnes již můžete využít různě barevných, stylových gumiček) upevněn drát. Ten pak zuby rovná do správné polohy.

Fixní rovnátka mohou být klasické kovové, nebo pro větší estetiku z keramiky, která je velmi podobná barvě vašich zubů. Nejvíce ukrytá a neviditelná jsou rovnátka lingvální – ta se nasazují na vnitřní stranu zubů. Taková fixní rovnátka jsou ale výrazně dražší.

Kolik stojí rovnátka?

Ceny rovnátek se odvíjí od několika faktorů. Ačkoli pojišťovna část přispívá, jedná se o zlomek toho, co pacient zaplatí. Do konečné částky se promítá nejen rozsah léčby, samotný materiál a aplikace, ale také pravidelné návštěvy ortodontisty (kterých může být za dva roky léčby i 20), snímací retenční rovnátka použitá jako udržovací léčba, a také cenová politika konkrétního zubního specialisty. To, kolik si účtuje za práci, si rozhoduje sám.

Snímací rovnátka pro děti se pohybují od cca 350 Kč – 2 000. U fixních velmi obecně lze říci, že kovová se pohybují od cca 3-6 tisíc za nasazení na jednu čelist. V této částce nejsou zahrnuty platby při pravidelných kontrolních návštěvách, ty se mohou pohybovat i okolo 1000-1500 za návštěvu. Estetická rovnátka mohou přijít klidně i na 50-70 tisíc (za kompletní léčbu obou čelistí).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close