Nakupování

Kolik stojí pohřeb?

Když nám zemře někdo blízký, je to období velmi bolestivé a plné smutku. A bohužel se s ním mnohdy pojí po finanční stránce nepříjemné povinnosti. První, co musíte zařídit, je poslední rozloučení. Kolik vlastně dnes stojí pohřeb? A jaké druhy pohřbů je u nás možné vykonat?

Pohřební služba – co vyřídí?

Po úmrtí blízkého člověka je potřeba obrátit se na pohřební službu. Ta je tu od toho, aby vás v takto těžké chvíli zbavila co nejvíce starostí spojených s vypravením pohřbu, a aby ten probíhal hladce. Pohřební služba obvykle dokáže zařídit (v závislosti na typu pohřbu) převoz zemřelého a jeho přípravu na pohřeb, obřadní síň, květinovou výzdobu, kremační rakev, hudební doprovod, vytištění parte, výkop hrobu, úmrtní list.

Jak je to s cenou za pohřeb?

Na otázku, kolik stojí pohřeb, není vůbec jednoduché odpovědět. Záleží totiž na mnoha okolnostech. V první řadě na tom, jakým způsobem bude poslední rozloučení probíhat.

Nejlevnější je kremace (zpopelnění) bez obřadu, následuje kremace s obřadem. Nejdražší variantou je pohřeb do země. Dále se cena roste podle toho, jak honosný pohřeb chtějí pozůstalí uspořádat. Ovlivní ji především:

  • druh rakve
  • vybavení rakve
  • květinová výzdoba, věnce aj.
  • hudba (živá, reprodukovaná)
  • počet smutečních oznámení
  • výzdoba obřadní síně
  • řečník
  • uložení urny a další

V neposlední řadě se cena za poslední rozloučení odvíjí od místa, v němž se bude konat. Například za pohřeb v Brně zaplatíte od 9 tisíc (kremace bez obřadu), od 15 tisíc (kremace s obřadem) a pohřeb do země vyjde minimálně na 25 tisíc. Jiné sumy ale mohou platit v menších městech, nebo naopak v Praze.

Kremace bez obřadu

Tento typ pohřbu je čím dál využívanější. Jednak stojí nejméně, jednak bývá často přáním zemřelého, aby se smuteční obřad nedělal. Po kremaci je popel předán pozůstalým, kteří s ním mohou nakládat dle svého uvážení. Někteří si urnu nechají doma, jiní uloží do hrobu na hřbitově nebo do urnového háje. Pokud si zemřelý přál, aby byl po smrti rozptýlen na oblíbeném místě, lze to (ale měli byste mít oficiálně souhlas majitele pozemku). A často právě tam se pozůstalí sejdou uctít jeho památku.

Kremace s obřadem

Poslední rozloučení formou kremace s obřadem je nejrozšířenějším typem pohřbu. Před zpopelněním těla zemřelého se koná smuteční obřad v obřadní síni či kostele. Urnu s ostatky zemřelého si pak vyzvedáváte v krematoriu, obvykle do týdne.

Pohřeb do země

Pohřeb do země může být civilní i církevní. Pohřební služba v tomto případě zajišťuje celý proces, od předpohřebních příprav, až po samotné uložení zemřelého.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close