Nakupování

Kolik stojí ověření podpisu

Existují různé situace, kdy potřebujete ověřený podpis. Jde například o chvíle, kdy kupujete nemovitost či podepisujete jinou důležitou smlouvu, kdy musí být zřejmé, že podpis je skutečně váš a není zfalšovaný. Ověření není složité ani příliš zdlouhavé, ale připravte se na to, že vás bude něco stát.

Někdy jen pouhý podpis nestačí.

Nejprve začněme tím, co vás samozřejmě zajímá nejvíc – kolik to ověření podpisu stojí. Je to pouhých 30 korun. Ale když potřebujete ověřit podpis, možná budete nejvíc váhat nad tím, kde vám tuto službu poskytnou. Většina lidí s tímto požadavkem chodí na poštu. Stačí zajít na jakoukoliv pobočku České pošty, která disponuje takzvaným Czech pointem, a přijít k příslušnému pracovníkovi na přepážku. Tam vyslovíte přání, že chcete ověřit podpis. K tomu ovšem musíte předložit určité dokumenty.

Co s sebou?

Když chcete ověřit svůj podpis, tak byste s sebou hlavně měli mít ten dokument (smlouvu či jakoukoliv jinou listinu), který podepsat potřebujete. Pokud ho zapomenete, můžete rovnou odejít, protože pracovníci vám nemohou nijak pomoct. Zároveň myslete na to, že dokument byste neměli podepisovat předem, ale až na místě. Ve druhé řadě si s sebou vezměte doklad totožnosti, ideálně občanský průkaz či pas.
Na poště mají takzvanou knihu podpisů, kam pracovník za přepážkou zapíše vaše osobní údaje, vy se k nim podepíšete a následně podepíšete potřebný dokument. Na tuto listinu pak pracovník pošty nalepí speciální samolepku s razítkem České pošty, na níž se i sám podepíše. A vše je hotovo.
Vy za tuto službu samozejmě musíte zaplatit, a to 30 korun. Ale pozor, tato cena platí za jeden podpis. Pakliže tedy potřebujete takhle formálně ověřit například pět dokumentů, zaplatíte tuto částku pětkrát.

Ověření u notáře

Stejnou službu vám může nabídnout i notář. Kdo se rozhodne využít jeho služeb, musí si s sebou přinést tytéž dokumenty jako na poštu. Proces probíhá velmi podobně a poplatek je stejný, tedy oněch 30 korun. Složitější může být akorát to, že daný notář na vás nemusí mít hned čas, takže můžete na jeho služby čekat.

Ověření na obecním úřadě

Úplně stejně si podpis můžete nechat ověřit také na obecním úřadě, případně na městském úřadě. Také tam musíte najít pracovníka, který se na tuto službu specializuje, dokument i podpis vám ověří a zaplatíte tam za tuto službu rovněž 30 korun.

Kdy k ověření nedojde?

Musí vám specializovaní pracovníci podpis ověřit vždy? Nemusí. Existují tři hlavní situace, kdy k ověření nedojde – a chyba je většinou na straně žadatele. Zaprvé musí jít o váš vlastní podpis, nemůžete ověřovat podpis za někoho jiného. Zadruhé musí být listina, na níž chcete svůj podpis umístit a nechat ho ověřit, psaná latinkou a česky. Pokud je v jiném jazyce, musíte doložit i překlad textu, který navíc musí být předem úředně ověřený. Pracovník ověřující podpisy listinu číst samozřejmě nebude, ale taková jsou zkrátka pravidla. Třetí překážkou k úspěšnému ověření podpisu je to, pokud je daná listina nepopsaná – tedy když chcete podepsat a úředně ověřit podpis na čistém listu papíru. To samozřejmě nelze, protože pak byste na list mohli napsat cokoliv a ověřovatel by byl spoluzodpovědný za vaše následné prohřešky či podvody.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close