Jak šetřit peníze

Kolik stojí kubík vody

Říká se, že nic není zadarmo. A bohužel, ve většině případů je to pravda. A tak musíte platit i za něco tak obyčejného a životně nezbytného jako je voda. Pokud tedy samozřejmě nemáte vlastní studnu s pitnou vodou, taková voda je samozřejmě vaše a zdarma. Ale většina lidí je odkázána na veřejné vodovody, takže musí za svou spotřebu poctivě platit nejen vodné, ale i stočné.

Za metr krychlový se platí různé ceny v rámci republiky.

Vodu ke svému životu nezbytně potřebujeme. Když nastane dlouhé období sucha a bez dešťů, leckteré obce své obyvatele vyzývají k šetření vodou, zakazují napouštět bazény a zalévat zahrádky. Lidé by si ideálně měli vystačit s cca 80 litry vody na osobu za den, ale většinou spotřebujeme mnohem víc – na vaření, pití, mytí rukou, splachování a také sprchování či koupání. A za vše, co protočíme, platíme. A ne málo, protože voda se průběžně zdražuje a nemůžeme s tím příliš dělat. Zatímco v případě například elektřiny můžete přejít k jinému dodavateli, který nabízí lepší ceny, u vody to tak nefunguje – každou oblast zkrátka zásobuje vodou jiná společnost. A jak je to tedy s cenami?

Vodné a stočné

Pakliže řešíme cenu za kubík vody, nenajdeme ji většinou na faktuře za vodu. Což vám může připadat zvláštní, ale přesto k této ceně můžete dojít vlastními výpočty. A to tak, že se podíváte na částku, kterou platíte za takzvané vodné (což je cena za vodu, která k vám přiteče vodovodními trubkami a kterou vypustíte a spotřebujete) a za stočné (to je částka, kterou si vodárny účtují za čištění odpadních vod). K těmto částkám musíte přičíst ještě daň z přidané hodnoty, tedy takzvané DPH, což je aktuálně 15 procent. Výsledkem je cena za kubík vody, tedy za 1 000 litrů vody.

Rozdíly v rámci krajů

Neplatí, že voda stojí v celé republice všude stejně. Naopak, ceny se různí a lišit se mohou až o desítky korun za kubík. Podle aktuálních statistik mají nejdražší vodu, tedy nejvyšší cenu za metr krychlový vody, v Táboře a jeho okolí. Tam si letos musejí obyvatelé připravit neuvěřitelných 114,36 korun za kubík. Pro srovnání, naprosto nejlevnější vodu mají obyvatelé Klatov a okolí, kteří za totožné množství vody platí 65,90 korun – což je v podstatě polovina.

Ceny v republice

Pro zajímavost se podívejme i na to, jak jsou na tom jiné okresy v rámci naší republiky. Upozorňujeme, že jde o aktuální ceny v roce 2019, které se mohou postupem času měnit.

  • Sokolov – patří k nejdražším, kubík vody tu stojí 107,68 korun
  • Semilsko – zde si za kubík vody připlatíte také dost, a to 108,80 korun
  • Hradec Králové – čtvrtá nejdražší voda, za metr krychlový tu platíte 105,63 korun
  • Pelhřimov – v tomto okrese je levno, kubík vody stojí 69,92 korun
  • Olomouc – zde se za kubík vody platí 85,01 korun
  • Praha – v hlavním městě stojí metr krychlový vody 89,65 korun
  • České Budějovice – na jihu Čech se za metr krychlový vody platí 83,13 korun
  • Litoměřice – tady se za kubík vody platí 99,56 korun

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button