Hypotéka

Kolik stojí kubík betonu

Někdo beton nemá rád a jiný ho jako materiál doslova miluje. Leckdo si kupuje i betonové dekorace na zahradu, je to dnes ostatně dost moderní materiál. Ale co se týká staveb, tak tam je beton naprostá klasika a nikdo se bez ní neobejde. Ať už stavíte srub, chalupu nebo garáž, beton budete potřebovat vždy aspoň do základů. Proto mnoho lidí řeší, kolik stojí kubík betonu a kde se dá případně ušetřit.

Objednat si mix s betonem je nejjednodušší, ale dražší.

Beton patří mezi nejpoužívanější materiály, když se zahajuje jakákoliv stavba. Je pevný, tvrdý a velmi odolný, takže je to ideální materiál na tvorbu základové desky, respektive základů. I když někdo používá ztracené bednění, dává do jeho otvorů beton. Betonují se základy pro domy, pro plot, betonují se podlahy i terasy, zkrátka skoro cokoliv. Ale i když je tento materiál velmi používaný, tak není nejlevnější. Ač by teoreticky mohl být, potože jeho příměsi jsou dost obyčejné – písek, voda, štěrk, cement. Ale ani tyto přísady nepatří k levným, takže kdo chce betonovat, měl by začít hodně šetřit.

Průměrná cena betonu

Když si budete z betonárky objednávat beton, tak si můžete objednat jakékoliv množství potřebujete. Cena, kterou vám provozovatel betonárky sdělí, bude obvykle cenou za jeden kubík (tedy za jeden metr čtvereční) betonu. Některé betonárky nabízejí dovoz betonu do určité vzdálenosti zdarma, jinde musíte připočítat i cenu dopravy, která se často počítá za každý kilometr.
Každá betonárka má samozřejmě jiné ceny a jinou cenu dostane stavební firma (která si navíc dokáže i odečíst DPH) a jinou soukromník. V průměru se dá ale říci, že když si jako běžný člověk objednáte beton, tak za jeden metr krychlový zaplatíte od 1 700 do 2 000 korun.

Množství betonu

Cenu vám na požádání sdělí každá betonárka, ale je už jen na vás, kolik betonu si objednáte. Proto než ho začnete shánět, pečlivě si potřebné množství spočítejte. Zběžný odhad nestačí, protože za každý nepotřebný metr krychlový navíc zaplatíte tisíce korun.
Výpočet toho, kolik betonu budete potřebovat, není nijak složitý. Na internetu dokonce existují kalkulačky, které vám s tím poradí. Ale běžně to zvládnete sami s pomocí obyčejné matematiky druhého stupně základní školy. Jedná se o výpočet objemu. Zcela přesně si tedy změřte stěny (či hranice) své stavby (například základové desky) a vypočítejte její plochu – pokud je to čtverec či obdélník, je to jednodušší, ale obsah můžete vypočítat u jakéhokoliv geometrického tvaru. Výsledek pak vynásobte tloušťkou požadované betonové plochy (u domu stačí tloušťka 5 centimetrů, u garáže se doporučuje 10 centimetrů). Výsledek převeďte na metry čtvereční (nebo od počátku počítejte cifry v metrech, ať to máte jednodušší). A máte potřebný objem betonu.

Levnější nebo dražší?

Když budete porovnávat ceny za kubík betonu od různých betonárek, můžete zjistit, že někde mají beton výrazně levnější než u konkurence. Leckoho by to mohlo automaticky svádět objednat ten nejlevnější, protože tím výrazně ušetříte. Ale není to nejlepší nápad, protože levný beton nemusí být tak kvalitní. Což znamená, že po čase může začít praskat, drolit se a tak podobně. Opravit ho nelze, musíte poté celou plochu položit znovu a zaplatíte za ni tedy dvakrát. Takže radši řešte kvalitu než cenu.

Ušetříte svépomocí?

Mnoho lidí jistě napadne, že když si beton udělají svépomocí v míchačce, tak určitě ušetří. A něco na tom je, protože výsledný beton vás může vyjít klidně o polovinu levněji. Ale je nutné počítat s tím, že si musíte předem nakoupti dostatek materiálu a že vám to dá dost práce – přičemž v jednom člověku je nereálné to zvládnout. Pokud jde například o beton na základovou desku, tak navíc riskujete, že kvůli přerušení práce na noc nebude plocha celistvá a řádně se nespojí, takže dojde k jejímu poškozování. Takže vaše uspoření se vám ne vždy vyplatí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button