Kolik stojí hrobové místo
Představa, že si koupíte svůj vlastní hrob, může být pro některé lidi děsivá. Pro jiné je zase docela legrační snít o tom, že máte svou osobní hrobku, i když je vám třeba teprve dvacet. Ale nic vtipného na tom není. Hroby, hrobová místa či hrobky se prodávají nebo pronajímají zcela běžně. Proto se blíže podíváme na to, kolik stojí hrobové místo či hrob.
Nelze jednoznačně napsat jednu částku, za níž si pořídíte svůj hrob nebo hrobové místo. Cena totiž závisí na několika důležitých faktorech, které ji mohou značně ovlivňovat. Zaprvé je důležitá lokalita, v níž hrob kupujete či hrobové místo pronajímáte. Je logické, že v Praze bude o mnoho dražší než na malé, zapadlé vesnici.
Zadruhé je rozdíl v tom, jestli chcete hrobové místo, hrob nebo přímo hrobku.
Zatřetí cenu ovlivňuje i stav hrobu, tedy to, v jakém je stavu a jak o něj bylo dosud pečováno – zanedbaný hrob je mnohem levnější než opečovávaný mramorový hrob s nejrůznějším doplňkovým vybavením. Nicméně, na cenu hrobového místa to vliv nemá.
Začtvrté si musíte ujasnit, jestli si chcete hrob skutečně koupit a zároveň si budete hrobové místo pronajímat nebo jestli je pro vás výhodnější nějaká levnější varianta, tedy třeba jen okénku v kolumbáriu.
Rozlišení pojmů
Ještě než se dostaneme k běžným cenám, je vhodné ujasnit si základní pojmy, abyste byli zcela v obraze, co vlastně si můžete koupit nebo pronajmout.
Hovoříme-li o hrobovém místě, tak nemyslíme přímo daný konkrétní hrob, ale místo, na němž se nachází. Je to de facto miniaturní parcela, kterých může na hřbitově být několik stovek nebo tisíc – a na každé takové parcele je pak hrob nebo nějaká jeho obdoba.
Pokud hovoříme o hrobě, myslíme ten typický hrob, tedy místo odpočinku nebožtíků, s náhrobkem, svíčkami a všeličím dalším. Takový hrob nemusí mít jen typický žulový náhrobek, může být třeba jen „přírodní“ a posetý květinami, přičemž urny jsou ukládány jen do jeho malé části.
Řekne-li se hrobka, tak je tím myšlen hrob, ale ve velkolepější a mnohem větší podobě. Bývá ze žuly nebo mramoru, má různé ozdobné prvky a na první pohled je znát, že v ní leží významní lidé. Její velikost tedy odpovídá důležitosti majitelů, nikoliv počtu nebožtíků, kteří do ní mohou být uloženi.
Okno v kolumbáriu je poslední možností, jak získat určitou obdobu hrobu. Jedná se o výklenek s prosklenými dvířky, v němž je uložena urna. Toto okénko si můžete pouze pronajmout a v této „výstavce“ je nespočet dalších okének s množstvím uren.
Pronájem hrobového místa
Nyní si můžeme popsat běžnou cenu hrobu, hrobového místa a dalšího příslušenství. Pro konkrétní cenu musíte zapátrat na hřbitově, který jste si zvolili, protože ceník se u každé obce liší.
U hrobového místa platí, že je obvykle majetkem správce hřbitova (tedy většinou obce) a vy si od něj hrobové místo pouze pronajímáte. Za to se hradí určitý poplatek – někde každoročně, jinde třeba na 10 let dopředu. Cena se odvíjí od velikosti hrobového místa, plus většinou zahrnuje i paušální částku za služby a správu hřbitova. V průměru stojí pronájem hrobového místa 300 až 400 korun ročně.
Koupě hrobu
Hrob si můžete buď nechat postavit (a vykopat) na prázdné ploše hrobového místa, nebo si můžete hrob koupit od někoho, kdo už ho nechce a prodává ho. Takových nabídek existuje nespočet a cena záleží nejen na velikosti hrobu a jeho úpravě, ale i na uvážení prodejce. Je zcela individuální. I velmi malý hrob se prodává za 10 000 korun a více. Čím je větší a honosnější, tím je cena vyšší. Hrobky se tak například prodávají za stovky tisíc korun.
Cena okénka
Nemáte-li peněz nazbyt, je ideální a zcela bezpracnou variantou pořízení, respektive pronájem, okénka v kolumbáriu, kam můžete umístit až několik uren a nemusíte se v podstatě o nic dalšího starat. Cena za pronájem takového okénka se pohybuje okolo 500 korun ročně.
Foto: Pixabay