Kolik stojí čištění zubních kanálků
Na některé procedury chodíme k zubnímu lékaři a jeho spolupracovníkům rádi – třeba na dentální hygienu, která nám pomáhá mít zdravý chrup. Ale pak jsou tu procesy, které jsou velmi nepříjemné a u některých zubařů také poměrně drahé. Například čištění zubních kanálků.
Pokud vás nic podobného ještě nepotkalo, buďte rádi. Nejde o zážitek, který byste nutně toužili prožít. A kdo už ho zažil, ještě dlouho na něj vzpomíná jako na něco velmi nepěkného – a možná i nečekaně drahého.
Ne všechny úkony prováděné zubním lékařem totiž hradí zdravotní pojišťovny. Nebo možná spadáte pod zdravotní pojišťovnu, s níž váš stomatolog zrovna nespolupracuje. Za každý podobný úkon proto musíte platit stovky, ne-li tisíce až desítky tisíc korun. Proto se nyní podívejme na to, kolik stojí čištění zubních kanálků.
Ceníky podle zubaře
Nedá se jednoznačně odpovědět, kolik stojí čištění zubních kanálků, protože každý stomatolog má jiný ceník. U někoho to mohou být řádově stokoruny, u jiného tisíc korun i víc. A jiný vám zubní kanálky vyčistí zcela zdarma, protože mu tuto práci uhradí zdravotní pojišťovna. Takže je to spíš o náhodě, s jakým naladěním váš osobní stomatolog pracuje a zda svou práci dělá pro peníze nebo pro spokojenost a zdraví pacientů.
Problém v typu ošetření
Proč některý zubař dokáže vyčistit zubní kanálky zcela zdarma a vše mu proplatí zdravotní pojišťovna a jiný požaduje několik stovek korun za každý vyčištěný kanálek? Odpověď je v tomto případě velmi prostá. Zdravotní pojišťovny tento zákrok hradí – ale jen v určité formě, která se dnes už příliš nepoužívá, protože je vzhledem k dnešním pokrokům v medicíně už relativně zastaralá. Pokud se vám tedy váš zubař rozhodne čistit zubní kanálky modernějšími metodami, zdravotní pojišťovna mu to následně odmítne proplatit, protože nedodržel postup pro čištění kanálků hrazený ze zdravotního pojištění.
Máte na výběr
Připadá vám, že váš zubař raději vezme peníze od vás než aby vám kanálky vyčistil starší a jistě i léty prověřenou metodou? Tak to ale není. Než dojde k čištění zubních kanálků, máte jakožto pacient právo lékaře nejprve vyzpovídat a zjistit, jak čištění bude probíhat a co vše to obnáší. Stejně tak se můžete zeptat na obě používané metody i na cenu té, kterou zdravotní pojišťovna nehradí. A můžete si vybrat tu hrazenou ze zdravotního pojištění.
Ale věřte, že většina pacientů si po vyslechnutí postupu čištění raději zvolí tu modernější, která je příjemnější, rychlejší a efektivnější. A v porovnání s jinými zákroky prováděnými zubními lékaři vlastně zase tak drahá není – je vlastně levnější než obyčejná bílá plomba.
Kdy je nutné čistit kanálky?
Nyní se podívejme na to, co vlastně čištění zubních kanálků obnáší. Nedělá se zcela běžně a jedná se o metodu, jak zachránit ohrožený zub.
Stomatolog nejprve do oblasti, kde bude čištění probíhat, aplikuje injekci s místně znecitlivujícím anestetikem. Pacient pak necítí žádnou bolest, ale ani tak to není příliš příjemný zákrok. Zubař k němu totiž přistupuje většinou jen ve dvou případech – pokud pacientovi odumře zubní dřeň nebo pokud se v dásni u kořene zubu objeví silný zánět (případně váček).
V takovém případě je řádné vyčištění zubních kanálků nutností, protože pacient by v případě zanedbání péče mohl být v nejzazším případě ohrožen na životě. A zubař mu musí poskytnout veškerou očekávanou péči, aby se jeho problémy co nejdříve a nejlépe vyřešily. To, že to něco stojí, je v tu chvíli druhořadě, protože na prvním místě je okamžitá pomoc pacientovi, který kvůli svým obtížím značně trpí.
Foto: Pixabay