Cestování

Kolik peněz do Chorvatska

Stejně jako každý rok, i letos se desetitisíce, ale spíše statisíce, Čechů vydají na svou letní dovolenou do Chorvatska. Tahle země má spoustu předností a zdá se, že náš národ ji naprosto miluje. Kdo tam jezdí pravidelně, už je v místních zvycích, památkách i cenách zběhlý. Ale kdo do Chorvatska vyráží poprvé, možná váhá nad mnoha věcmi – například nad tím, kolik peněz si vzít s sebou.

V Chorvatsku si můžete užít skvělou a levnou dovolenou.

V první řadě si přibližme, čím se dá v Chorvatsku platit. Můžete si s sebou sice vzít eura (výhodou je, že jimi můžete platit v průběhu své cesty do své dovolenkové lokace, pokud cestujete autem a na trase se musíte stravovat a přespávat), ale v samotném Chorvatsku vám na mnoha místech budou k ničemu. V některých supermarketech a větších obchodech jimi sice platit útratu můžete, ale pokud si budete dávat nějaké nápoje či jídla například ve stáncích na pláži či nakupovat v malých krámcích, asi neuspějete. Proto je vhodnější mít s sebou přímo místní měnu, což jsou kuny (zkratka HRK). Vhodnější je vyměnit si peníze už v Česku, protože chorvatské směnárny mají leckdy nevýhodný kurz oproti našemu.

Platby kartou

Pokud si nejste jisti, kolik peněz si s sebou vzít, protože ještě nevíte, co vše budete kupovat, kde se budete stravovat a jestli budete kupovat nějaké suvenýry či něco pro sebe, je ideálním řešením mít u sebe platební kartu. Může to být kreditní karta, stejně jako debetní karta. Pokud máte povolené platby v zahraničí, nemusíte nic řešit, protože při platbě se částka, kterou máte na bankovním účtu v českých korunách, automaticky přepočítá na kuny.
Můžete si z místních bankomatů vybrat i hotovost, a to taktéž přímo v kunách a pak platit bankovkami. Ale počítejte s tím, že řada bank si za výběry z bankomatů v zahraničí účtuje poplatky. Ty se mohou leckdy pohybovat v řádu korun, ale jsou i banky, které vám naúčtují poplatek klidně až 200 korun. Proto je vhodné už před cestou si zjistit, jestli se vám tento způsob vyplatí.

Kolik peněz s sebou

Při počítání, kolik peněz si s sebou máte vzít na dovolenou, musíte zvážit hned několik faktorů. V první řadě uvažte, jak dlouho v této zemi budete pobývat a co všechno už máte předem uhrazené. Pokud teprve na místě budete platit ubytování, veškerou stravu a všechno ostatní, potřebujete klidně i 20 000 korun – proto je nutné předem si zjistit, kolik vás ubytování a strava (například polopenze) budou stát.
Částka, kterou je vhodné mít s sebou, se také odvíjí od toho, kolik vás na dovolenou jede – zda jedete jako rodina, sami za sebe či jako pár. Stejně tak si už předem rozvrhněte, jestli se budete stravovat výhradně v restauracích, nebo budete jídlo nakupovat v místních supermarketech a budete si vařit sami z chorvatských surovin. Pokud máte v rámci pobytu již zaplacenou stravu formou all inclusive, tak si zřejmě budete dokupovat jen nějaké pochutiny na plážích či si zajdete na místní drink či do kavárny.

Stejné ceny

Jelikož ceny jsou v Chorvatsku podobné jako u nás v České republice, tak se při propočtech řiďte tím, jak byste se po danou dobu živili na tuzemské dovolené. Většina turistů se proto shoduje, že na běžné stravování, posezení v barech či kavárnách, suvenýry a drobné dárky by vám mělo stačit okolo 4 000 korun. Spořiví lidé utratí jen okolo 2 000 korun, ale kdo si chce užít, může utratit klidně i 10 000 korun. Proto je nejlepší vzít si pár tisíc korun (přeměněných na kuny) a pro jistotu ještě i platební kartu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close