Cestování

Kolik peněz do Bulharska

Mezi velmi oblíbené lokality, kam spousta Čechů v létě zamíří, patří Bulharsko. Ne, že by šlo o tak skvostnou lokalitu, ale dovolená se tam dá pořídit velmi výhodně. Proto i většina turistů očekává, že také vše ostatní je tam neobvykle levné. Ale je to mýtus, protože zvlášť v turistických střediscích je stravování dost drahé a ceny nečekaně vysoké.

Bulharsko má nespočet zajímavých míst.

Když uvažujete o dovolené v Bulharsku, nejprve si pečlivě nastudujte, kolik tam stojí ubytování. Záleží na tom, v jakém typu ubytovacího zařízení budete pobývat – hotely jsou dražší než motely a penziony, nejlevnější jsou pak kempy. Ve druhé řadě záleží také na tom, kde konkrétně se plánujete ubytovat – tedy jestli v nějaké destinaci určené pro zahraniční turisty, případně v některém velkém městě, nebo jestli se ubytujete v prostém městečku mimo turistický ruch. Ceny se v těchto případech mohou diametrálně lišit.

Místní měna

Při cestě do Bulharska je nutné vyměnit si peníze za místní měnu. Abyste si tam mohli nakupovat jídlo, nápoje, různé předměty, platit dopravu a tak dále, měli byste mít hotovost v místní měně. V Bulharsku se platí takzvaným bulharským lvem (zkratka bgn), přičemž jeden lev se při současném kurzu rovná 13 českým korunám.
Můžete si s sebou vzít i eura, kterými na mnoha místech můžete také platit, zvláště ve velkých městech a ve velkých obchodech, ale v malých krámcích a stáncích dost možná neuspějete a eura nepřijmou. Navíc je mnohdy výhodnější mít u sebe právě bulharské lvy, jelikož kurz je tam výhodnější.

Platby kartou

Stejně jako kdekoliv jinde, i v Bulharsku můžete za spoustu věcí a na mnoha místech platit platební kartou – a to jak kreditní, tak debetní. Ale na druhou stranu leckdy s kartou neuspějete, opět jde například o menší krámky či stánky na plážích, kde nemají k dispozici platební terminály. Takže je vhodné mít s sebou jak hotovost v bulharských lvech, tak pro případ i platební kartu.

Ceny v Bulharsku

To, kolik peněz budete mít s sebou, záleží na tom, kde budete bydlet, jak už jsme nastíníli výše. I když ceny ubytování jsou velmi příznivé, tak zbytek už může být o dost nákladnější. Turistické destinace nabízejí veškerý komfort a jde o turistický ráj (podobně jako v různých exotických zemích). Jenže za to se také platí, takže ceny jídla a pití, stejně jako suvenýrů, se dají přirovnat k cenám v centru Prahy. Pokud chcete jíst a pít levněji než v Česku, musíte se pohybovat mimo velká města a místa s množstvím turistů.

Pár tisíc stačí

Při směňování korun za bulharské lvy si tedy nejprve promyslete, na jak dlouho, v kolika lidech a kam cestujete. Pokud jste spořiví a máte v ceně ubytování polopenzi, vystačíte si jako rodina v přepočtu s cca. 5 000 korunami. Pokud nechcete zbytečně utrácet a budete kupovat jen to nejnutnější, stačí vám třeba jen polovina. Ale i naopak, kdo si hodlá dovolenou užít se vším všudy, může v Bulharsku i jako jedinec za pár dní utratit několik tisíc korun.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close