Kolik pelet na zimu
Zima se blíží a většina domácností už začala topit. Ti, kdo mají plynové nebo elektrické topení, to mají snadné – stačí jim jen otočit kohoutkem. Leckdo ale topí tuhými palivy. A pokud jich má zatím málo, nejspíš horečně počítá, kolik pelet na zimu nebo kolik dřeva či uhlí.

Množství pelet, dřeva nebo uhlí záleží na několika různých faktorech. Zaprvé jde o to, jak velký dům vytápíte. Jiné to je v chtě, jiné v třípodlažní staré vile. Dále záleží na tom, jak často doma pobýváte a tedy jak dlouho dům vytápíte – opět je rozdíl mezi trvale obydleným domem, kde například pořád někdo je (senior, žena na mateřské…), a chatou. A nakonec zvažte i to, jakou teplotu doma chcete mít – čím větší teplo máte rádi, tím víc bude potřeba topit.
Kolik pelet na zimu?
Ačkoliv je množství pelet nutných pro zimní období hodně individuální, ale i tak existuje určitý průměr, kterého byste se měli držet. Experti uvádějí, že pro vytopení průměrného rodinného domu budete od podzimu do jara potřebovat zhruba 5 tun pelet. Obvykle je minimum 3 tuny, ale málokdo si s tím vystačí. A dokupování pelet v zimě se může prodražit. Proto je výhodnější pořídit si jich předem větší množství a uskladnit si je. Nepodceňujte proto spotřebu kotle a klidně si nakupte až 8 tun pelet.
Dostatečně velký sklad
Z výše zmíněného množství pelet jasně plyne, že pro jejich uskladnění budete potřebovat dostatečně velké prostory. Což v některých nemovitostech není snadné. Už když si proto necháte instalovat kotel na pelety, počítejte s tím, že někde poblíž kotelny či technické místnosti byste měli mít ještě poměrně velké skladiště, kam se vám vejde až 8 tun pelet.
Kdy koupit pelety?
Stejně jako u dřeva nebo uhlí platí, že čím dříve pelety koupíte, tím budou levnější. Nejvýhodnější je proto shánět je už v průběhu léta, kdy jsou ceny velmi příznivé. Čím více se blíží podzim, tím jsou dražší. A nejvíc za ně zaplatíte v průběhu zimy – komu totiž dojdou, ten nemá na výběr a musí je koupit za jakoukoliv cenu, čehož prodejci využívají. Cena za pořízení 8 tun pelet přitom není nijak nízká, proto se rozhodně vyplatí počkat si na slevu a okamžitě jí využít.
Cena pelet
Každý prodejce si nastavuje cenu sám. Záleží na kraji, kde žijete, stejně jako na velikosti města. Můžete také získat množstevní slevu, pokud si objednáte více pelet. A počítejte si s tím, že budete muset uhradit dopravu, pokud si nebudete schopni pelety odvézt sami (což spousta lidí nezvládne). Průměrná cena pelet se pohybuje okolo 8 korun za kilogram. Ale například v roce 2022 byla po jednu dobu téměř dvojnásobná. Když vezmete v úvahu, že jich na zimní sezónu budete potřebovat v průměru 5 000 kilogramů, pak může jít o 40 000 korun. Ale klidně i o víc, pokud mát vyšší spotřebu.
Dřevo bývá levnější
Pelety jsou sice v posledních letech velmi oblíbené a mnoho lidí je upřednostňuje před klasickým dřevem. Ale právě proto, že jsou moderní, je jejich cena vyšší než u běžného dřeva. Průměrná domácnost zaplatí za vytápění dřevem okolo 25 000 korun za stopnou sezónu. K nejlevnějším zdrojům topení patří uhlí, které se také v létě dá pořídit velmi levně. A když ho budete vhodně kombinovat se dřevem, získáte větší výhřevnost a nebudete ke kotli muset chodit tak často. Na druhou stranu to není příliš ekologické řešení.
Výhody topení peletami
Důvodem, proč si lidé pořizují kotel na pelety, je nejen pohodlnější topení. Důvodem je i to, že pokud si pořídíte kotel se zásobníkem, získáte rázem komfort velmi podobný třeba vytápění plynem. Do takového zásobníku se totiž často vejde až okolo 35 kilogramů pelet. A to vystačí třeba až na tři dny topení. Neboli – ke kotli nemusíte tři dny vůbec chodit. I jeho čištění je snazší než při topení smolnatým nebo nedostatečně suchým dřevem. A podstatné také je, že právě topení peletami patří k ekologickým a šetrným způsobům, kdy se do ovzduší údajně uvolňuje jen tolik oxidu uhličitého, kolik by se během doby celého růstu uložilo do stromu.
Foto: Pixabay