Zvířata

Kolik mléka nadojí kráva

Známý chyták, kdy se někoho ptáte „co pije kráva“ sice dokáže pobavit, když dotyčný bez přemýšlení odpoví mléko, ale o mléce se toho dá říci i mnohem víc zajímavého. Třeba vás může trápit otázka, kolik mléka nadojí kráva. Nebo jak často se krávy dojí a kolik let zvládnou mléko produkovat.

Krávy se chovají především kvůli mléku.

Mléko je velmi cenným nápojem, který je plný vápníku i dalších důležitých minerálů a pro lidi je jejich nezbytným zdrojem. Vyrábí se z něho mnoho výrobků, které nám dodávají přesně to, co naše tělo potřebuje. A zásadní je hlavně pro děti, které velmi rychle rostou a mléko a z něj tvořené výrobky jim pomáhají dobře prospívat.

Kolik mléka nadojí kráva

Jelikož nejčastěji konzumované mléko je to kravské, může vás napadnout, kolik mléka nadojí kráva. A odpověď není samozřejmě úplně jednoznačná, protože záleží hned na několika faktorech. Zaprvé jde o plemeno krávy – některé dojí víc, jiné méně. Zadruhé jde i o prostředí, v němž kráva žije – jiné je to v kravíně, kde jsou krávy celý život na jednom místě bez možnosti pohybu, a jiné je to u krav, které se mohou volně pohybovat na pastvině. Zatřetí záleží i na jejich stravě. Začtvrté na věku.

Množství mléka

Odpověď na naši otázku nám nejlépe poskytnou statistiky, protože chovatelé za celou historii chovu už přesně vypozorovali, jak je to s kravami a jejich dojivostí. V současnosti tedy platí, že běžná kráva v průměru nadojí okolo dvaceti až čtyřiceti litrů mléka za den.
Ti, kdo pamatují krávy, které chovaly jejich prarodiče, mohou být mírně zaskočeni, protože mléko od krávy se běžně přece dojilo do speciálních věder nebo kbelíků – a na statku určitě neměli čtyřicetilitrové kbelíky. A není to žádný omyl. Je faktem, že ještě zhruba před sto lety dokázaly běžné krávy nadojit okolo osmi až deseti litrů mléka denně. Ale zvyšující se spotřeba lidstva přispěla k tomu, že krávy jsou krmeny a šlechtěny tak, aby dojily stále víc.
Pouhým násobením můžeme dojít k tomu, že běžná zdravá, dospělá kráva za svůj život dokáže nadojit až 34 000 litrů mléka.

Četnost dojení

To, kolik litrů mléka nadojí kráva za den, záleží samozřejmě i na tom, jak často se dojí. V minulosti se dojení provádělo zpravidla dvakrát denně, kdy měly krávy natolik plná vemena, že to šlo dobře a mléka bylo hodně.
V současnosti je to jinak a krávy se běžně dojí až čtyřikrát denně. Leckde (zejména ve velkochovech) už se to navíc dávno nedělá ručně, ale pomocí nasazování zvláštní automatické dojačky, kdy je člověk slouží jen k tomu, aby ji nasadil a posléze sundal. A někde to mají natolik moderní, že krávu v podstatě dojí robot či počítačový systém a kráva dojí průběžně, a to vždy tolik mléka, kolik sama zrovna potřebuje.

Porod telete

Mohlo by se zdát, že jsou tu dva druhy krav – jedny jsou od toho, aby měly neustále jen telata, jiné jsou naopak jen na dojení a „matkami“ se nikdy nestanou. Ale to je velký omyl. Naopak, každá kráva, u které chceme, aby dojila mléko, musí porodit tele. A to ideálně každý rok.
Jen pokud se kráva každoročně „otelí“, produkuje její tělo dostatečné množství mléka, které může živit nejprve samotné tele, a po jeho odstavení může být dojeno. Podle statistik tedy platí, že kráva může být dojena asi tři sta dní ročně. Zbylé zhruba dva měsíce má na to, aby v klidu vyčkala na porod a v těle se jí mezitím vytvořila dostatečná zásoba mléka. Pokud se vše daří, nechává se tele napít většinou dvakrát nebo třikrát denně, kráva bývá tři měsíce po porodu uměle oplodněna (neboli inseminována) a celý koloběh běží nanovo.

Největší dojivost

Tento zmiňovaný koloběh nemůže fungovat donekonečna. V normálních podmínkách se krávy dožívají věku až dvaceti let. Ovšem největší dojivosti dosahují jen po dobu tří až čtyř let. Pokud tedy někdo chová krávy na mléko, většinou jsou po snížení produkce mléka poráženy.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button