Práce

Kolik kilo může zvedat žena

Možná přemýšlíte nad otázkou, kolik kilo může zvedat žena. A kolik unese muž. Pokud se bavíme o sportovcích a milovnících posilování, tak je odpověď hodně individuální – každý člověk dokáže unést jinak těžké břemeno. Ale tato otázka je důležitá i v jiné oblasti – v zaměstnání. A tam je odpověď na to, kolik kilo může zvedat žena, velmi důležitá.

Tohle v zaměstnání nečekejte.

Teoreticky může žena zvedat jakkoliv těžká břemena uzná za vhodné. Unese jen ta vážící 10 kilogramů a pak už má problém? Nebo si přes rameno hodí padesátikilový pytel a jde, jako by nic nenesla? I takové případy existují. Ale faktem je, že při zvedání těžkých břemen v zaměstnání se zaměstnavatel musí řídit předpisy a zákony. A v nich se mimo jiné hovoří i o tom, jak těžká břemena zaměstnanec smí zvedat.

Hygienické limity

O tom, jak těžké břemeno můžete v zaměstnání zvedat, se (kupodivu) píše v hygienických limitech pro pracoviště. Všechny detaily se můžete dočíst v § 28 až § 30 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Tyto limity se zaměřují na ochranu zdraví zaměstnanců, a tak se tu můžete dočíst nejen to, kolik kilo může zvedat žena či muž, ale třeba i to, jak těžká zvířata smí zaměstnanec přenášet, případně i kolik lidí musí co nosit.

Kolik kilo může zvedat žena?

Podstatné je uvědomit si, co je občasné zvedání břemen a co už je považováno za častou manipulaci. V prvním případě smí zaměstnanec během osmihodinové pracovní doby zvedat nebo přenášet břemena nanejvýš po dobu 30 minut. Za častou manipulaci je pak považováno zvedání nebo přenášení těžkých břemen po dobu delší než 30 minut.
Podle hygienických limitů platí, že žena může zvedat nebo přenášet břemena o váze do 25 kilogramů, ale jen pokud jde o občasné zvedání (smí to tedy dělat nanejvýš 30 minut během osmi hodin). Zvedá-li žena břemena déle než půl hodiny během své pracovní doby, tak jejich váha nesmí přesáhnout 15 kilogramů. A pokud u zvedání žena sedí, tak váha břemen nesmí být vyšší než 3 kilogramy.
Za celých 8 hodin práce v jednom dni pak ženy smí zvedat nebo odnosit dohromady nanejvýš 6 500 kilogramů.

Kolik kilo může zvedat těhotná žena?

Jakmile žena otěhotní, přináší to do jejího života řadu různých omezení. A ta se samozřejmě týkají i jejího zaměstnání. V těhotenství totiž vůbec není vhodné zvedat těžká břemena. Čemuž se zaměstnavatel musí přizpůsobit. Buď ženě musí dát jinou práci, aby se tomuto typu činnosti úplně vyhnula, nebo musí výrazně snížit váhu břemen.
Pokud jde o občasné zvedání, nesmí váha břemene přesáhnout 10 kilogramů. U častější manipulace musí břemeno vážit nanejvýš 5 kilogramů. V sedě nesmí tyto ženy nosit a zvedat více než 2 kilogramy.
A během jedné směny smí těhotné ženy, stejně jako kojící ženy nebo ženy do 9 měsíců od porodu odnosit nanejvýš 2 000 kilogramů.

Kolik kilo může zvedat muž?

Stejnými hygienickými limity se řídí práce s těžkými břemeny i u mužů. I zde se rozlišuje občasné zvedání a častá manipulace. A i tady jsou jasné váhové limity, které by zaměstnavatel neměl porušovat.
Muž smí zvedat břemena o váze maximálně 50 kilogramů, pokud jde o občasné přenášení (tedy maximálně 30 minut za směnu). Pokud už jde o časté manipulace a zvedání a přenášení břemen přesáhne dobu 30 minut během osmihodinové směny, pak nesmí váha jednoho takového břemene přesáhnout 30 kilogramů. Pokud muž u této činnosti sedí, nesmí být zvedaná břemena těžší než 5 kilogramů.
Za celou osmihodinovou pracovní dobu pak muži nesmějí zvednout více než celkem 10 000 kilogramů.

Výpomoc

A co když je tu břemeno, které má nadlimitní váhu? V tom případě se počítá s tím, že ho bude zvedat a přenášet víc lidí. Jeho celková hmotnost by se přitom měla rozpočítat tak, aby žádný zúčastněný svým dílem nepřesáhl svůj stanovený hmotnostní limit.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button