Praktické

Kolik je yard

Pro obyvatele České republiky je yard poměrně neurčitou jednotkou a málokdo přesně ví, kolik to vlastně je a jak se dá dále převádět. V yardech se dříve počítaly vzdálenosti v anglicky mluvících zemích a leckde se tato jednotka používá dodnes. Ale už se častěji hovoří o metrech, nikoliv yardech.

Změřit yard není tak snadné, je to necelý jeden metr.

V první řadě si řekněme, kolik tedy ten jeden yard je. Zcela přesně je to 0,9144 metru. Pokud nelpíte na naprosté přesnosti, můžete klidně prohlásit, že yard je necelý jeden metr. Ale přepočítávat se dá i jinak, což platí opět spíše pro anglicky mluvící země, kde se používají ještě jiné jednotky vzdálenosti než jen metry. V tom případě platí, že:
1 yard se rovná 3 stopám
1 yard se rovná 36 palcům
1 yard se rovná 1/1760 míle

Historie

Pokud zkoušíte počítat v yardech, můžete místo celého slova „yardy“ používat jen zkratku „yd“. Tedy 1 yd, 2 yd, 3 yd a tak dále. Yardy můžete různě násobit, dělit, počítat s jejich částmi, zkrátka je lze měřit jakkoliv.
Pokud pátráte po historii této vzdálenostní jednotky, musíte se ponořit až hluboko do britské historie. Tam se počítání v yardech používalo už téměř odnepaměti. To je samozřejmě nadnesený pojem, ale určení jeho délky se datuje až ke králi Jindřichu I., který žil v 11. století našeho letopočtu. Podle jeho vzrůstu a tělesných proporcí tak bylo určeno, že jeden yard se rovná vzdálenosti mezi špičkou nosu britského panovníka a prostředníčkem jeho předpažené ruky. Nebylo to zrovna nejpřesnější určení, ale Britové se tím začali řídit a svou míru tak přenesli i do svých dalších kolonií a posléze i do Spojených států amerických. I když je pravda, že ve Spojených státech amerických byla velikost jednoho yardu měřena mírně odlišně, ale zhruba to odpovídalo původnímu britskému yardu. Číslo, které se dozvídáme dnes (tedy oněch 0, 9144 metru) je vlastně jakousi dohodou mezi jednotlivými společenstvími používajícími k měření vzdáleností právě yardy.

Yard v praxi

Možná se ptáte, jestli měření vzdáleností v yardech není v dnešní době už tak trochu přežitkem. Copak je to potřeba, když máme metry, míle a v některých zemích třeba i stopy, palce a tak dále? Jistě, potřeba to není, je to spíš tradice a zažitý zvyk, takže pojem „yard“ z metrického systému jen tak snadno nevymizí. Navíc, v yardech se již tradičně měří i určité vzdálenosti, které musí přesně odpovídat jejich počtu (při měření v metrech by vyšlo necelé, špatně zapamatovatelné číslo). Takovým příkladem může být třeba hřiště pro fotbal, jehož rozměry se určují právě v yardech. A ve sportovním světě se v yardech počítá i v jiných disciplínách. Neopominutelné jsou například v atletice, protože když muži běhají a přitom musejí skoky překonávat překážky, tak právě tyto překážky musejí mít na výšku přesně jeden yard (tedy nikoliv jeden metr). A ještě jedna zajímavost na závěr – pokud se mužští sportovci vydávají na běh přes překážky, který má vyměřenou vzdálenost 110 metrů, tak vzdálenost mezi jednotlivými překážkami musí být přesně 10 yardů, tedy 9,144 metrů.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close