Praktické

Kolik je pinta

Zkuste zajít do hospody a objednat si pintu piva. Hospodský na vás asi bude zírat jako na blázna a nejspíš nebude vědět, kolik piva že to po něm chcete. Pokud ovšem tutéž žádost vyslovíte v hospodě sídlící v anglicky mluvících zemích, zřejmě v pohodě uspějete. Ale kolik piva vlastně můžete očekávat?

Je libo pintu piva?

Pinta je jednotkou objemu, která se řadí spíše k historickým, ale i tak je leckde dodnes používána a lidé ji berou na vědomí – i když v běžném životě například sami používají litry a mililitry. Ve Velké Británii, jejích bývalých koloniích, ale i zemích západní Evropy se s ní tak snadno můžete setkat. Proto by vás označení „pinta“ nebo také „pint“ nemělo překvapit. Pakliže řešíte konkrétní převod na nám známější jednotky, jedná se o mililitry, protože jedna pinta se rovná přesně 473,176473 mililitru. Tedy zhruba je to necelý půllitr.

Historie pinty

Na pinty se dříve neměřily jen kapaliny (a to jakékoliv), ale i veškeré možné sypké látky (tedy třeba mouka, cukr, sůl a tak dále). Poprvé jsme se s pintami mohli setkat již ve 14. století. Dnes už se používá málokde a i v minulém století používání pint ustupovalo mnohem rozšířenějším mililitrům a litrům. Pokud budeme pátrat v české historii, může vás překvapit, že se pinty často zaměňovaly s takzvanými mázy. Nebyla to ovšem jiná jednotka, v podstatě šlo o synonyma a toto označení se k nám dostalo z německy mluvících zemí, jejichž vliv v našich krajinách byl dlouhou dobu nezanedbatelný. Jeden máz byl přitom 1,069 litru – což by vás nemělo s ohledem na současnou hodnotu pinty překvapovat, protože hodnota pinty se v našich zemích v průběhu času měnila (a to dost výrazně). Zatímco původně se jedna pinta určovala jako 0,956 litru, tak zhruba o sto let později už jedna pinta měla 1,938 a nakonec se hlavy pomazané usnesly, že pinta bude 1,9 až 1,91 litru.

Pinta v zahraničí

Jelikož se objemová hodnota pinty lišila nejen století od století, ale i stát od státu, nemělo by vás překvapit, že i v okolních státech tomu bylo jinak než u nás. V Uhrách se nejprve pinta určovala jako 1,697 litru a posléze byla uzákoněna jako 1, 666 litru. Na jihu Evropy tomu pak bylo zase úplně jinak, protože pinta zde měla téměř současnou hodnotu, tedy 0,4732 litru. V Holandsku to bylo 0,6063 litru a ve Velké Británii a Spojených státech amerických se její objem pohyboval někde mezi 0,5 až 0,6 litru. A aby toho nebylo málo, používala se i v některých dalších zemích, například v jihoamerické Chile, kde se jedna pinta určovala jako 0,555 litru.
Z toho plyne, že když jste si objednali pintu nějaké tekutiny ve své domovské zemi, tak při objednání téhož v sousední zemi jste se mohli velmi divit, jak moc (nebo naopak málo) jste toho dostali a jak je to možné.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close