Kolik je DPH
Daň z přidané hodnoty patří mezi poplatky státu, které jsou pro státní kasu velmi důležité. Není se čemu divit, jelikož DPH představuje u mnohého zboží a služeb poměrně slušnou částku, kterou stát může získat. I proto se bohužel v souvislosti s touto daní množí podvody, kdy ji jednotliví podnikatelé neplatí. Pokud nevíte, co je vlastně daň z přidané hodnoty a jak je číselně vyjádřena, jste na správném místě. Prozradíme vám, jak celý systém daně z přidané hodnoty vlastně funguje, o jakou částku se může jednat a na kolik procent je momentálně stanovena. Společně se přesvědčíme o tom, že se jedná o poměrně důležité poplatky, které nelze opomíjet.
Co je přidaná hodnota
Každý výrobek má určitou hodnotu, kterou představuje jednak práce jeho zhotovitele a jednak také cena materiálu, který byl na výrobu té či oné věci použit. U služeb se tato složka pochopitelně počítá také, nicméně někdy může být vše zahrnuto pouze v pracovní činnosti. Pokud obchodník prodává konkrétní zboží, jež zakoupil za určitou cenu, dává si na zboží logicky marži v takové výši, aby generoval zisk. Součástí ceny je také DPH ve stanovené výši, které je pak odváděno prodejcem státu. Právě prodejce je většinou plátcem daně a v ročním zúčtování anebo v kratších intervalech platí peníze v rámci platby DPH. Daň z přidané hodnoty se ale vztahuje většinou i na lidi, kteří sice podnikají, ale nejsou plátci daně. Jedná se o takzvané živnostníky. Pokud půjdete jako osoba do supermarketu anebo jiného obchodu a zakoupíte si zboží, DPH bude započítáno již přímo v ceně, anebo bude připočítáno k celkové prodejní položce. Záleží na typu zboží a na konkrétním obchodníkovi.
Procentuální vyjádření DPH
Daň z přidané hodnoty je procentuálně vyjádřena a momentálně činí celkem 15 %. V dobách nedávno minulých tato sazba nebyla jednotná a hodnota DPH se může pochopitelně i do budoucna měnit. Všechno záleží na aktuální daňové politice státu a na zvýhodnění podnikatelů nebo naopak zákazníků. Stát sám prostřednictvím svých vrcholných orgánů rozhoduje o DPH. Sazba se ale může měnit pouze po odsouhlasení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky. V jiných zemích mohou být sazby daně z přidané hodnoty jiné. I na ně se ale podíváme.
DPH v zahraničí
V Evropské unii byla stanovena sazba daně z přidané hodnoty do rozmezí od 15 do 27 %. Takzvanou sníženou sazbu, která je právě stanovena na 15 %, využívají skoro všechny země. Existuje ale i zboží a služby, které mohou být od daně z přidané hodnoty kompletně osvobozeny. Jedná se především o některý zdravotnický materiál a o dobrovolné služby anebo o nejrůznější neziskové příspěvkové organizace. V současném znění zákona jsou tyto výrobky a služby přesně definovány.
Foto: Pixabay