Kolik hodin denně spí kočka
Jak se tak hezky říká – kočka není pes. A tak je jasné, že i kočky potřebují jiné množství spánku než psi. Zpravidla prospí 12 až 16 hodin denně, přičemž spí více přes den a aktivnější bývají v noci. Ovšem je to ovlivněno i prostředím, ve kterém žijí, protože venkovní kočky se více řídí svými instinkty a i spánek mají během dne trochu jinak rozložený než kočky žijící trvale v domácnosti.
Tabulky určující, kolik hodin denně spí kočky, se ne vždy úplně shodují. Přestože jako průměr se uvádí oněch 12 až 16 hodin denně, tak není výjimkou, když kočka spí i déle. Když zrovna nemá nic na práci a nudí se, tak prostě spí. Takže pokud vaše kočka prospí 18 hodin denně, není s ní nic v nepořádku, jen prostě miluje spánek. A jsou i kočky, které spí 20 hodin denně. Takže záleží spíš na vaší kočce, kolik spánku potřebuje.
Spací koťata
Podobně jako je to u lidských miminek, která v prvních týdnech života prospí velkou část dne, tak i koťata spí déle než dospělé kočky. I ona prospí většinu dne, zvlášť v prvním měsíci života – kromě průběžného pití mléka od kočky vlastně jen spí. Když začnou být aktivnější, už probdí více hodin, ale i tak se v průměru uvádí, že kotě prospí okolo 18 hodin denně. Je ideální vytvořit koťatům klidný kout, kde mohou nerušeně spát, protože spánek je pro jejich správný vývoj naprosto klíčový. A unavené kotě nemá příliš naději na zdravé dožití se dospělosti.
Denní spánek
Většina koček spí hlavně přes den. Je to dáno jejich genetickou výbavou a tím, že kočky jsou predátoři. Kočka je sice domestikovaná podobně jako pes, ale pořád si v sobě zachovala něco divokého. Takže i když ji krmíte sebelepšími lahůdkami, má v sobě lovecké pudy. Kočka volně žijící venku tak má nastaveno, že noc je časem pro bdění a lov a v noci se ráda toulá, loví a případně se i potýká s jinými kočkami z okolí. Kočky žijící v domácnostech sice nemají možnost chodit v noci ven, ale i tak část noci probdí a klidně si i hrají. Takové kočce je jedno, jestli loví živou myš nebo zápasí s hračkou.
Nastřádání energie
Kočka prospí tak značnou část dne právě proto, aby nastřádala dostatek energie a byla řádně odpočinutá. Když nemusí, nevyvíjí žádnou zbytečnou aktivitu. Ale když se okolo ní něco děje, proletí pták, proběhne myš, je okamžitě na nohou a naplno se dává do lovu. Pokud jí není umožněn dostatečný odpočinek, tak nemá dostatek energie fungovat a přímo na ní vidíte, že je unavená a doslova bez chuti do života.
Místa pro spánek
Když kočka přímo nespí, tak odpočívá. Tím stráví většinu bdělého stavu. Ráda se povaluje, a pokud nemusí, tak nikde zběsile neběhá (jako například pes). Je to klidné zvíře, které rádo lenoší. A ke svému povalování si také vybírá příhodná místa. Ta jsou úplně jiná než místa, kde spí například psi. Kočky mají rády teplo, takže ve slunných dnech si k odpočinku vybírají místa vyhřátá od slunce a nevadí jim ani přímé sluneční paprsky. Pokud kočka žije v domácnosti, tak se buď vyhřívá tam, kde dopadají sluneční paprsky (ideálně na vnitřním parapetu), nebo ráda v zimních dnech spí na topení.
Spaní u pána
Kočka není zvířetem, které by s vámi trávilo noc v posteli, to se jí kvůli její noční povaze příčí. I když si s vámi třeba chvíli do postele lehne, obvykle tam moc dlouho nevydrží. Ale co se týká odpočinku a lenošení, tak kočky velmi rády leží u svých pánů. Pokud si tedy během dne sednete na křeslo či pohovku, můžete čekat, že kočka bude vzápětí u vás, bude chtít hladit a bude u vás (respektive na vás) spokojeně pospávat. Není důvod ji vyhánět, protože je to určitý druh terapie, který uklidní vás i zvíře a upevňuje také váš vzájemný vztah.
Foto: Pixabay