Kolik cementu do betonu
Někdo betonuje tak, že si nechá vykopat základy, pak si z betonárky objedná mix s betonem a ten si nechá nalít do základů. Je to jednoduché, je to rychlé, ale je to dost drahé. Proto pokud potřebujete menší množství betonu nebo chcete ušetřit, je vhodné udělat si beton svépomocí. Jenže pokud jste to ještě nikdy nedělali, může to být oříšek.
Může to znít jednoduše – podle návodu na internetu si doma udělá beton snad každý. Koupíte si míchačku nebo přinejhorším menší množství betonu umícháte v kolečku. Vezmete vodu, písek a cement a máte beton. Jenže možná zjistíte, že je příliš řídký. Nebo příliš hutný. A nebo vám po pár dnech popraská. Nebo nechce vůbec tuhnout. Začátečníci dělají mnoho chyb, a i když se dělání betonu může zdát jako velmi primitivní úkol, není to tak. Musíte znát přesné poměry jednotlivých surovin, jinak beton nikdy nebude dokonalý.
Přesný propočet
Ještě než se dáte do objednávání hromady písku a pytlů s cementem, tak si raději dvakrát propočítejte, kolik čeho vlastně budete potřebovat. Stavební materiál není nikterak levný, a pokud ho objednáte zbytečně moc, budete pak muset řešit, co s přebytky, které vám zbytečně leží na pozemku. A když objednáte málo, budete muset dokupovat, což vás zbytečně zdrží v práci. Takže počítání je úplný základ. Ale jak přijít na to, kolik čeho potřebujete? Nejprve si samozřejmě musíte spočítat, kolik budete potřebovat betonu. A podle toho zjistíte, kolik musíte nakoupit které jeho součásti.
Výpočty
To, kolik budete potřebovat betonu, není tak těžké spočítat. I kdybyste ho chtěli objednat v mixu z betonárky, stejně po vás při objednávání budou chtít vědět, jaké množství betonu chcete dovézt. Takže oprašte matematiku ze základní školy a dejte se do měření a výpočtů. Změřte si prostory, kam bude patřit beton, a to nejen jejich délku, ale i výšku a šířku. Zkrátka potřebujete vypočítat objem daných prostor. Pak spolu tyto tři údaje vynásobte, čímž získáte potřebné množství betonu. Abyste získali objem v metrech krychlových, mějte všechny údaje již převedené na metry. A také si uvědomte, že metru krychlovému se často říká kubík – to jen aby nedocházelo k nedorozuměním při objednávání.
Propočítání cementu
Cement je jednou ze zásadních složek, bez nichž beton nikdy nevytvoříte. Ve chvíli, kdy už víte, kolik betonu celkem budete potřebovat, není nijak těžké spočítat si, kolik cementu budete muset koupit. Jeden kubík betonu si můžeme velmi zjednodušeně představit jako krychli, jejíž strany mají přesně jeden metr. Podle tabulek, ale i podle zkušených stavařů, platí, že na vytvoření jednoho metru krychlového čili jednoho kubíku betonu budete potřebovat 500 kilogramů (neboli půl tuny) cementu. Takže když máte propočítáno, kolik kubíků betonu potřebujete, tak si oněch 500 kilogramů cementu vynásobte počtem kubíků. A máte to.
Pytle s cementem
Nevýhodou u objednávání cementu je to, že si ho nemůžete objednat jakožto hromadu cementu – podobně jako se objednává písek. Cement se prodává v pytlích, které mají přesně stanovenou váhu. Pokud si ho tedy jdete koupit, musíte si koupit určitý počet pytlů. Pokud si nejste jistí a vychází vám potřebný cement tak nějak na půl pytle a ne na přesný počet pytlů, tak raději kupte o pytel víc. I tak se vám možná přihodí, že vám cement nevystačí nebo naopak z neznámého důvodu bude zbývat, protože výsledné množství betonu záleží i na dalších faktorech, jako například na množství použitého štěrku a jeho velikosti a zrnitosti. A důležité je také použít cement co nejdříve, protože čím déle ho necháte někde ležet, tím více do sebe může vstřebávat vzdušné vlhkosti a už se s ním nepracuje tak dokonale.
Foto: Pixabay