Banky

Kódy bankovních ústavů

Každá banka má svůj specifický kód, kterým se vyznačuje. Tato skutečnost je dnes zcela běžná a je třeba s ní v každém případě počítat. Jde již fakticky o zcela běžnou záležitost. Mnozí lidé těmto kódům nepřikládají žádnou velkou důležitost, nicméně určitě by se neměly podceňovat. Kód totiž potřebujeme prakticky pokaždé, když zadáváme příkaz k úhradě anebo naopak přijímáme platby od někoho druhého. V tom případě potřebuje znát kód banky osoba, jež posílá finanční hotovost. My se na kódy bankovních domů budeme soustředit v tomto článku. Pokusíme se objasnit nezbytnost jejich existence, podíváme se na jejich druhy a v neposlední řadě také uvedeme některé konkrétní kódy, které se zcela běžně používají.

K čemu slouží kódy bank?

Kódy bank jsou typické zejména pro identifikaci konkrétního bankovního domu. Podle kódu je možné danou banku poznat fakticky ihned. Každá z nich má totiž svůj specifický a jedinečný kód, který ji dokonale identifikuje. Podoba tohoto kódu je velmi jednoduchá. Skládá se vždy ze čtyř číslic, které si banka zvolila jako svou zástupnou hodnotu. Znát tati čísla zpaměti není zapotřebí, protože si je kdykoli můžete dohledat přímo u dané banky anebo na internetu. Na spoustě webových stránek je k dispozici velké množství kódu tuzemských i zahraničních bankovních domů. Bez větších problémů si tak kód můžete zjistit.

Kdy se používá kód banky

Využití bankovních kódů je z hlediska fyzických osob i firem minimální. Vždy se udává pouze v případě nějakých bankovních transakcí. Pokud tedy posíláte hotovost do té či oné banky, vždy je nezbytné v rámci dané transakce uvést konkrétní číslo banky. Jen tak bude bankovní dům správně identifikován, což je pochopitelně i ve vašem zájmu. V opačném případě by totiž peníze nemohly z účtu na účet vůbec putovat. Jde tedy o jednu z podmínek realizace bankovních transakcí. Vy sami si můžete ovšem kód pohodlně vepsat do daného formuláře. Některé banky tyto kódy společně s názvy dalších bank nabízejí i přímo v internetovém bankovnictví, což celou situaci ještě více zjednodušuje a klient má tak jasno.

Typy bankovních kódů

Bankovní kódy se mohou značně lišit, a to dle svého zaměření. V podstatě se může jednat o některý z následujících kódů. Jde tedy o kódy SWIFT, BIC, IBAN a některé další. IBAN představuje základní mezinárodní číslo konkrétního účtu. Jedná se o identifikátor pro mezinárodní typy plateb. SWIFT je zase zkratkou pro daný systém, který pracuje právě s kódy bankovních domů. Samotné bankovní kódy, o kterých byla řeč v předchozích odstavcích, slouží výhradně pro tuzemský bankovní styk. Se zahraničními transakcemi a měnami nemají vůbec nic společného, což si mnozí z nás bohužel mnohdy neuvědomují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close