Zvířata

Kdy začít přikrmovat štěňata

Většina lidí, kteří si přejí mít psa, si koupí štěně. V tu chvíli už je štěně v takovém věku (většinou starší tří měsíců), kdy dokáže samostatně žrát, poradí si s granulemi i jinými typy pevné stravy. Takže vám stačí koupit štěněcí stravu a nemusíte si s ničím dělat starosti. Ale pokud se vaší feně narodí štěňata, máte o starosti rázem postaráno.

Ke správnému růstu musejí mít správnou stravu.

Každé zvíře se dokáže postarat o svá mláďata. Pokud fena není zrovna tou výjimkou, která svá štěňata hned odvrhne a nepečuje o ně (což se příliš nestává), tak se o ně postará sama bez pomoci svého chovatele. Pečuje o ně už od chvíle, co se narodí, kdy je očistí, zahřívá a dává jim pít své mateřské mléko. A jelikož jsou štěňata savci, tak si s tím v prvních týdnech svého života plně vystačí. Pokud má tedy fena dostatek mléka a štěňátka nekňučí hlady, nemusíte se o ně v podstatě vůbec zajímat a můžete jim dopřát klid s jejich matkou.

Začátek dokrmování

Štěňata ovšem rostou téměř před očima. Čím jsou větší, tím větší mají požadavky na svou stravu. A čím více jich je, tím větší má fena problém nakrmit je. Pokud tedy zjistíte, že se k ní marně dobývají, že kňučí hlady a jsou neklidná, je nejvyšší čas začít je dokrmovat. Někdy k tomu dojde dřív, ale obvykle se s přikrmováním štěňat začíná okolo třetího týdne jejich života. Pokud to zkoušíte, ale štěňátka zhnuseně od misek couvají, tak je nenuťte – evidentně ještě nemají zájem o jinou stravu a plně jim postačí mléko od matky.

Prvotní strava

Maličkým štěňatům první příkrmy jen těžko připravíte sami. Na domácí stravu je ještě brzy a mnohem vhodnější je koupit jim speciální krmivo pro štěňata určitého věku. Ať už se jedná o granule či masové konzervy, na jejich etiketách vždy najdete informaci, pro jak stará štěňata jsou vhodná. Plus se na nich většinou dočtete i to, jestli jsou tyto produkty vhodné pro štěňata velkých plemen, středních plemen či malých plemen – každé plemeno má totiž jiné požadavky na příjem vitaminů a minerálů.

Granule

Obvykle se začíná přikrmovat granulemi. Buď můžete koupit klasické suché krmivo a štěňatům ho rozmáčet ve vodě, než jim ho dáte, nebo se prodávají i speciální vlhčené granule. Ty jsou nezbytné, protože v necelém měsíci věku ještě štěňata nemají zuby nebo jich nemají příliš, a tak by nebyla schopna granule rozkousat. Jejich strava tedy musí být zcela měkká. Až ve chvíli, kdy máte jistotu, že mají zuby, můžete přejít na klasické suché granule pro štěňata.

Konzervy

Po granulích můžete zkusit i konzervy a další masové produkty určené pro štěňata. Zde dávejte dobrý pozor na to, pro jak staré psy jsou určené a vyhněte se zatím produktům pro dospělé psy. Zpočátku můžete obsah konzerv ještě rozmačkat, ať se štěňatům lépe žerou. Určitě je tím nadchnete.

Domácí strava

Někdo svého psa krmí jen suchým krmivem, jiný psími konzervami, další domácí stravou. První dva způsoby jsou rychlé a bezpracné, ale drahé, protože je nutné myslet na dostatečnou kvalitu krmiva. Domácí strava pro psa vám dá trochu práce, ale ušetříte tím značné sumy. Můžete tedy štěňatům začít vařit různé druhy masa (zpočátku je nejlepší kuřecí), míchat je s těstovinami, přidat třeba kousek vařené mrkve. Případně jim těstoviny míchejte i do masa z konzervy, čímž se štěňata zasytí a konzervu můžete rozdělit na více dávek.

Četnost krmení

Podstatné je také to, jak často štěňata dokrmovat. Dospělý pes žere jen jednou denně, pak mu stačí například jen mít k dispozici misku s granulemi. Se štěňaty je to náročnější. Dokud mají ještě mateřské mléko od feny, stačí je dokrmit třeba jen dvakrát denně. Ale když už fena mléko nemá, musíte štěně krmit až čtyřikrát denně. Od čtyř měsíců věku mu pak postačí krmení dvakrát denně.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button