Zvířata

Kdy začít přikrmovat koťata

Koťátka patří mezi ta nejroztomilejší mláďátka na světě. Lidí milujících kočky je nespočet, a pokud se někomu narodí koťátko, je to čirá radost. Ale velmi brzy také starost. Protože péče o koťátka je velmi náročná, a když jim přestane stačit mléko jejich matky, případně jejich matka kočka není schopna se o ně postarat, musí pomoci člověk.

Mléko od kočky jim navěky nevystačí.

Pokud je situace úplně normální a kočka se dokáže o svá mláďata postarat, tak o ně bez pomoci člověka pečuje od jejich prvních vteřin na světě. Po porodu je očistí, zahřívá, sají od ní mateřské mléko. Kočka si je hlídá, pravidelně se k nim vrací, stará se o ně. Zásah člověka by zde byl spíš ke škodě a lepší je nechat matku s mláďaty v klidu a nerušenou. Ale jak koťátka rostou, přestane jim stačit jen mléko od kočky. Případně pokud jich je příliš, mohou být zase brzy hladová a matka není schopna poskytnout jim dostatek potravy. Proto je potřeba, aby majitel kočky byl nablízku a začal včas koťata přikrmovat. Ale zvlášť pro začátečníka je těžké poznat ten správný čas.

Po měsíci

Ideálním časem pro začátek přikrmování koťat je po prvním měsíci jejich života. Už jsou relativně soběstačná a pohyblivá a kočce mléko ubývá, zato aktivní koťátka potřebují více výživy pro svůj správný vývoj. V tu chvíli nastupuje chovatel, který koťata začne přikrmovat. Ona by se o ně teoreticky postarala i kočka, pokud žije venku a má možnost lovit myši či ptáky, ale pro koťata je jednodušší pomoc člověka. Koťata si totiž musejí začít přivykat na pevnou stravu a odvykat na mléko. Proto se začíná měkkou kočičí stravou, kterou koťata mohou nejen dobře rozžvýkat a je na droboučké kousky či spíš kašovitá, ale kterou také mohou snadno strávit.

Příkrmy pro koťata

Ideální je kupovat koťatům granule určené právě pro koťata. Jelikož jim v počátcích může dělat problém rozkousat je, můžete granule namočit do vody a dát jim je až ve chvíli, kdy jsou dostatečně změklé. Jakmile zjistíte, že si dobře poradí i s nerozmáčeným suchým krmivem, klidně jim do misky nasypte jen granule.
Zadruhé můžete koťata krmit i kapsičkami či konzervami s masovou směsí určenou právě pro koťata. V počátcích jim obsah konzervy můžete ještě rozmačkat, ať se jim dobře žere, ale brzy si poradí i s většími kousky.

Domácí strava

Už od dvanáctého týdne života koťat je můžete začít přivykat i na domácí stravu. Je to výhodné zejména tím, že je to mnohem levnější než nakupování kočičích konzerv. A stejnou stravu může žrát i kočka. Ideální je uvařené maso, těstoviny, trochu kořenové zeleniny. Uvidíte, co s tím koťata budou dělat, jestli jim to zachutná. Ale obvykle nepohrdnou.
Jelikož koťata rychle rostou, tak vyžadují pestrou stravu bohatou na živiny a vitaminy. Tu jim dodáte díky tomu, že jim jednotlivé složky potravy budete pravidelně střídat – tedy že je například nenecháte jen na granulích. A myslete na to, že jde o malé šelmy – potřebují tedy zejména maso.

Dokrmování malých koťat

Často se stane, že najdete ještě maličké opuštěné kotě, že kotě nešťastnou náhodou přijde o matku, že kočka nemá mateřské mléko a tak podobně. V takovém případě musíte s dokrmováním začít okamžitě. Samozřejmě ale jiným způsobem.
Menší než měsíční kotě potřebuje mléko. Na to kupované v supermarketu zapomeňte. Zajděte do prodejny s potřebami pro zvířata, kde vám prodají speciální kočičí „sunar“. Kotě je třeba v pravidelných intervalech dokrmovat tímto mlékem, ideálně s pomocí injekční stříkačky. Není to levné, ale zachráníte mu tím život. Případně se můžete poradit i s veterinárním lékařem, co ještě malému kotěti dodat, aby dobře prospívalo. A pak postupně přejdete ve vhodném věku na pevnou stravu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button