Praktické

Kdy se sklízí krmná řepa

Není řepa jako řepa. Každý druh má jiné využití, způsob pěstování i dobu a způsob sklízení. My se v tomto článku zaměříme na takzvanou krmnou řepu a přiblížíme si, kdy se sklízí krmná řepa a k čemu se dá využít.

Po sklizení je potřeba nechat řepu zasychat.

K oblíbeným plodinám patří cukrová řepa, která se využívá pro následnou výrobu cukru, ale také lihu. Patří do čeledi laskavcovitých a původně byla pěstována jakožto krmivo pro zvířata. Dnes už tomu tak není – za tím účelem se pěstuje takzvaná krmná řepa, která je jí na první pohled velmi podobná a i ta patří do čeledi laskavcovitých. Ale spadá do rodu Beta a cukr se z ní rozhodně nevyrábí.

Důležitost krmné řepy

Oba tyto druhy řepy jsou velmi staré a pěstují se už od dob antiky. Zajímavé je, že právě krmná řepa vznikla mnohem dříve a cukrová řepa se z ní postupně vyvinula (nebo spíš byla vyšlechtěna). I v ní je hodně vysoký obsah cukru (uvádí se, že okolo 10 procent) a navíc obsahuje další důležité živiny a vitamíny. Naopak je v ní ale málo vlákniny. Díky tomu všemu se tato žlutá nebo lehce načervenalá rostlina se žlutou dužinou hojně využívá jako krmivo a zvířatům hodně svědčí. Krmí se s ní především krávy nebo ovce, ale dá se využít i pro další chovná zvířata.

Kdy se sklízí krmná řepa?

Nejlepší dobu na to, kdy se sklízí krmná řepa, poznáte podle vzhledu samotné rostliny. V okamžiku, kdy jí začnou zasychat listy, je nejlepší čas pro její vykopání a sklizení. Dochází k tomu většinou v pozdnějším podzimu a mělo by se to stihnout ještě před prvními přímrazky. Obvykle tak ke sklízení dochází během října, ale někdy se to děje s ohledem na nepříznivou předpověď počasí i dřív. Krmná řepa by totiž rozhodně neměla zmrznout.

Odstranění listů

Jakmile je krmná řepa sklizena, přichází další etapa práce s ní. Cenný je totiž kořen krmné řepy, nikoliv listy. Ty se proto ihned odstraňují. Někteří menší zemědělci nebo drobní chovatelé ale přemýšlejí, jak přesně to udělat. Nechat na řepě část stonků, které později zaschnou, nebo je nemilosrdně odříznout i s vrškem řepy? Ale co když potom krmná řepa začne kvůli řezu hnít? Faktem je, že nejlepší je odříznout listy i se stonkem a nenechávat na řepě ani jejich část. Hniloba by po uskladnění totiž mohla spíš napadnout zbytek zelených částí, nikoliv kořen.

Nepodceňte zasychání

Největší chybou by bylo sklizenou krmnou řepu ihned uskladnit. Po odstranění z půdy je totiž vlhká a je nutné nechat ji uschnout – nebo doslova zasychat. Proto je typické, že se krmná řepa nakupí na obrovskou hromadu a tam se nechává do nejdéle. Neměla by zmoknout ani zmrznout, ale za hezkého počasí takto krásně vyschne. A zaschnou i zbytky stonků, které pak jednoduše odříznete. Takto řepu ponechte klidně i týden a teprve potom je začněte uskladňovat. I na to je ale potřeba jít chytře.

Správné uskladnění krmné řepy

Po zaschnutí krmné řepy je potřeba vhodně ji uskladnit, aby zvířatům vydržela po co nejdelší dobu. K tomu je potřeba mít k dispozici vhodné prostory se stálou, chladnější teplotou, kde je temno, ale není tam vlhko. Právě vlhkost by totiž řepu mohla úplně zničit a ta by kvůli ní zplesnivěla. Vhodné je tak dát ji na vybetonovanou podlahu nebo třeba na dřevěné palety. Pokud máte strach z vlhkosti, je ideální obložit sklizenou krmnou řepu slámou a i ji s ní přikrýt. Právě suchá sláma totiž dokáže krásně absorbovat nadbytečnou vlhkost a chrání plody před hnilobou.

Krmná řepa vydrží až rok

Správně sklizená, vysušená a uskladněná řepa vám v ideálních podmínkách vydrží klidně až do další sklizně. Mezitím je ovšem potřeba vysadit novou, což se dělá typicky po polovině dubna, případně v květnu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button