Kdy se seje řepka
Každé jaro se nejen tuzemská pole zazelenají a následně zežloutnou. Rostou na nich celé lány řepky olejky, která je v posledních letech čím dál populárnější plodinou. Málokdo ale ví, kdy se seje řepka a kdy přesně se sklízí.
Řepka olejka svůj název dostala podle toho, že se využívá k výrobě oleje. Stačí zajít do obchodu s potravinami nebo do supermarketu a narazíte tam v základu na slunečnicový olej a na řepkový olej. Ten se lisuje ze semínek řepky olejky, přičemž se to dělá jak za studena, tak i za tepla. Řepka se ale využívá i jinak, a proto patří k nejpopulárnějším tuzemským zemědělským plodinám.
Kdy se seje řepka
Řepka začíná kvést hodně brzy a na polích ji zaznamenáme mnohem dříve než jiné druhy plodin (například kukuřici nebo obilí). Je to tím, že se také sází hodně brzy. Na jaře to není a v zimě už vůbec ne. Řepka se seje totiž už na konci léta. A to typicky od půlky srpna do začátku září. V době, kdy se tak ještě sklízí obilí a kukuřice je stále na polích, řepka už je vysazena a připravena vyrůst v další sezóně.
Sklizeň řepky
Ačkoliv se řepka vysazuje už takto brzy, hodně dlouho jí trvá, než vyraší a doroste do stádia, kdy je možné sklízet ji a získávat z ní tolik ceněný olej. To trvá totiž skoro celý rok a řepka se typicky sklízí až v červenci. Někdy i v červnu. Ke sklizni se využívají stroje, jimž se říká mlátičky. Jsou podobné třeba těm na sklizeň obilí, ale jsou speciálně upraveny, aby zachytávaly semena řepky a zároveň prořezávaly jejich porost. Žádná část řepky přitom po sklizni nepřijde nazmar.
Krmivo pro zvířata
Ačkoliv hlavním účelem pěstování řepky je získávání oleje, tak zbytek rostlin se dá i dál různě využívat. Zelenými stonky se dají buď napřímo krmit hospodářská zvířata, případně se z řepky vyrábí různé krmné směsi. Zelené části se také využívají k takzvanému „zelenému hnojení“ a poslouží tak pro dodání živin půdě,
Řepka do biopaliv
V posledních letech se také rozmohlo přidávání řepky do biopaliv, což se stalo pro její pěstitele velmi výnosným byznysem. Málokdo přitom ví, že tento velký trend, který byl po jeden čas povinný, už zákonem vymáhán není. Od 1. června 2022 novela zákona ukončila nutnost přimíchávání řepky do biopaliv. Přesto odborníci předpokládají, že i tak se řepka tímto způsobem bude využívat ještě dlouho, protože výrobci potřebují snižovat emise – a tímto způsobem se jim to daří.
Co je řepka?
Přibližme si více i to, co je vlastně řepka. Celým názvem je to brukev řepka. Nejčastější její poddruh je brukev řepka olejka, ale existuje i brukev řepka tuřín, která se pěstuje jako krmivo nebo i potravina. Řepka olejka se do biopaliv začala přidávat už v 70. letech minulého století, a to v Jižní Americe. Následně se tento trend přesunul také do Severní Ameriky. V Evropě se více začala řešit v 80. letech minulého století a vyráběla se také v Československu.
Přelom nastal, když začala být výroba biopaliv dotována a na začátku tohoto tisíciletí schválila kvóty pro přidávání biosložky do paliv i Evropská unie. V Česku začalo být přidávání biosložky povinné v roce 2007. Řepky se proto začalo pěstovat čím dál více, ale má i mnoho odpůrců. Někteří ekologové a odborníci navíc tvrdí, že je jedovatá pro lesní zvěř.
Odolnost řepky
Řepkou se zabývají i vědci, kteří nedávno zkoumali třeba její odolnost. A zjistili, že je vyšší než u většiny ostatních rostlin. Nevadí jí tolik chlad, ale ani více slaná půda. Má v sobě údajně geny, které jí pomáhají být takto odolnou. Což sice odpůrce řepky nepotěší, zato vědci jsou za jejich objevení rádi, protože jim mohou pomoci v dalším výzkumu. Předpokládá se, že se budou měnit klimatické podmínky a řepka by teoreticky mohla být klíčem k tomu, jak zvýšit odolnost i u dalších rostlin.
Foto: Pixabay