Praktické

Kdy musí mít pes náhubek

Většina milovníků psů nesnáší situace, kdy musí svému čtyřnohému miláčkovi nasadit náhubek. Ani psi po této situaci nikterak zvlášť netouží a mnozí se nasazení urputně brání. Ale jsou místa, kam pes smí jen s náhubkem. A u agresivních jedinců, kteří bez důvodu útočí na lidi či ostatní psi, je nošení náhubku velmi záhodné například i při venčení.

V některých městech je náhubek povinný, jinde ne.

Je jasné, že pokud je váš pes mírumilovný a nikoho běžně nenapadá, nemusíte mu nasazovat náhubek, sotva opustíte hranice svého pozemku. Stejně tak je to nevhodné na zahradě, protože i pro psa je to nepříjemné a omezující. Ale na některých místech náhubek pes musí mít, jinak tam není vpuštěn, případně jste s ním vykázáni. Nebo vám hrozí pokuta.
Příkladem za všechny mohou být vozidla městské hromadné dopravy, tedy autobusy, tramvaje, metro či vlaky. Pokud cestujete se psem bez náhubku, může vám to beztrestně projít. Ovšem v dopravních podmínkách je obvykle uvedeno, že pes náhubek musí mít. Pakliže neuposlechnete a přijde revizor, průvodčí nebo dokonce sám řidič vozidla, zřejmě vás na to upozorní – a pokud psovi náhubek nedáte, jste vykázáni. Případně si můžete vysloužit i pokutu. Tady totiž nejde o vaše pohodlí a jen vaši svobodu, ale hlavně o bezpečí ostatních cestujících (někteří lidé mají totiž z jistých plemen strach, nemluvě o tom, když do psa někdo v tlačenici omylem strčí nebo mu přišlápne ocas a pes po něm samozřejmě automaticky vyjede a mohl by ho poranit).

Pravidla dle vyhlášky

V klasických zákonech se o náhubcích pro psy příliš nehovoří. Tato pravidla jsou tak většinou upravena ve vyhláškách jednotlivých měst a obcí a liší se proto místo od místa. V některých obcích je povinné venčit psa na veřejných prostranstvích výhradně jen na vodítku. Někde se o náhubku nepíše vůbec, jiná města mají ve vyhláškách zaznamenanou i tuto povinnost. Ale musejí jasně určit, kde se konkrétně náhubek musí nosit (nelze to zobecnit na celé území města či obce včetně soukromých pozemků).
Například v Bohumíně musejí mít psi na veřejných prostranstvích vodítko a náhubek – pokud ne a spatří to strážník, je majitel pokutován. V Český Budějovicích naopak tato povinnost vyhláškou daná není a psi musejí mít náhubek jen ve vozidlech městské hromadné dopravy (jedinou jinou variantou je převoz psa ve speciální schránce). Stejné pravidlo platí i v hlavním městě – majitelé jsou povinni vodit na veřejných prostranstvích své psi na vodítkách, náhubek ale mít nemusí (výjimkou jsou opět jen dopravní prostředky). Havířov či Litomyšl mají povinné vodítko i náhubek.

Chaos

Fakt, že nošení náhubku upravují jen konkrétní vyhláky, může působit značný chaos. Například když se vydáte na výlet či na dovolenou do jiného města. Jak máte vědět, zda váš pes musí mít náhubek? A lze se bránit případné pokutě, když nejste místní a netušili jste to? Inu, neznalost neomlouvá a jen na vás, abyste si to předem zjistili. Pokud je strážník rozumný, nechá si to vysvětlit a jen vás poučí.
Ovšem vyhlášky určitě mají smysl – pokud je někde povinný náhubek, vy ho psovi nedáte a pes někomu způsobí zranění, nemůžete se na nic vymlouvat a veškerá vina i uhrazení finančních nákladů na léčbu jdou za vámi.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close