Cestování

Kdy letět na Kubu

Kuba neboli Kubánská republika láká mnoho turistů. Už dávno není tak uzavřená jako kdysi a můžete si tu užít dovolenou snů. A to nejen na plážích, ale i díky cestování po místních památkách, přírodě a nebo skrze poznávání cizí kultury. Ale kdy nejlépe vyrazit?

K nejzajímavějším místům patří hlavní město Havana.

Počasí na Kubě je krásné takřka celý rok. Teplota málokdy klesá pod 25 stupňů Celsia. Nejtepleji je tam v letních měsících, to se teplota vzduchu pohybuje průměrně kolem 30 stupňů Celsia. Pak postupně klesá, průměr se snižuje zhruba o jeden teplotní stupeň měsíčně, a od jarních měsíců začíná zase stoupat. Ani teplota moře nikdy neklesá v průměru pod 25 stupňů Celsia. Chaldnější je v zimních měsících, zato v létě dosahuje teplota vody až kolem 28 stupňů Celsia. A ani srážek tu příliš nečekejte. V zimě prší minimálně, v letních měsících se srážky pohybují průměrně kolem 120 až 160 milimetrů měsíčně.

Základní informace

Když se řekne Kuba, vybaví se většině z nás ostrov kdesi v Karibiku, který máme spojený především s jeho bývalým vůdcem Fidelem Castrem a také s ceněnými kubánskými doutníky. Ale Kuba je mnohem zajímavější a rozhodně otevřenější světu než dříve.
Ostrov najdeme jižně od amerického státu Florida, a to na severu Karibského moře, přičemž jde o největší ostrov v Karibiku. Velmi známým je hlavní město Kubánské republiky – Havana. Jsou tam ale i další velká a poměrně zajímavá města – mezi nejznámější patří Santiago de Cuba, Camagüey, Holguín či Guantánamo.
Kuba má přes 11 milionů obyvatel a rozkládá se na ploše bezmála 110 000 kilometrů čtverečních. Na každém kilometru čtverečním tak najdete jen něco málo přes 100 obyvatel. Najdete tu nespoutanou tropickou přírodu, krásné pláže, čisté moře, vysoké hory (nejvyšší horou ostrova je Pico Turquino, které má 1 974 m n. m.). Kupodivu tu ale narazíte jen na minimum řek či potoků. A jak se domluvíte? Ideálně španělsky, ale v dnešní době mnohde i anglicky.

Zajímavosti

Kdo si vyrazí na dovolenou do Karibiku, nejspíš si ji chce pořádně užít. A k tomu patří i ochutnávání místních specialit. Ty jsou lákavé zejména pro muže, protože kubánské doutníky a kubánský rum jsou proslavené po celém světě. Obě pohlaví si ale mohou vychutnat místní kávu, která se tu pěstuje ve velkém.
Při návštěvě stojí zato projít se po ostrově. Uvidíte tu nádhernou, nezkaženou přírodu, a to především v místních národních parcích. Žije tu i mnoho živočichů, které jinde na světě nenajdete (takzvaní endemité). A na druhou stranu vás přímo praští do očí chudinské čtvrti a lidé, kteří se tu živí, jak mohou. Kuba nepatří k nejbohatším státům světa a příliš moderny tu nečekejte – pořád ještě tu vládne určitá forma diktatury a většina obyvatel podle toho také žije. Turistů se to ovšem netýká, ti jsou zde vítáni jako značný zdroj příjmů.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close