Sociální dávky

Kdo vyplácí nemocenskou

V případě sociálních dávek občas váháme, u koho se jich máme dožadovat, kdy nám náleží a kdy naopak ne a co všechno musíme splnit, abychom na ně měli nárok. Řada otázek panuje i okolo nemocenské, kterou čas od času využije každý z nás. Proto se na ni podívejme podrobněji.

Nemocenskou vyplácí od 15. dne ČSSZ.

Kdo je zaměstnaný, ten si jistě na výplatní pásce s nechutí povšiml všech možných i nemožných srážek ze mzdy. Zatímco OSVČ, mnozí brigádníci a další lidé si musejí všemožná pojištění platit sami, zaměstnancům se o ně stará jejich chlebodárce a strhává jim je ze mzdy. Když zaměstnanec onemocní, má nárok čerpat určité výhody, které si ze svých předchozích výplat v podstatě „předplatil“. Nemocenské dávky samozřejmě mohou pobírat i další lidé, jako například podnikatelé a další, pokud ovšem splní všechny nutné podmínky k čerpání této dávky. Jako zaměstnanci se nemusíte starat takřka o nic – stačí si dojít k lékaři pro neschopenku, odevzdat její příslušné díly ve svém zaměstnání a pak už jen čekat, kdy přijdou peníze a kolik to bude.

Nejprve zaměstnavatel

V případě nemocenské je to pro vyplácející (nikoliv pro nemocného) komplikovanější v tom, že prvních čtrnáct dní nemoci platí ochořelému náhradu mzdy zaměstnavatel. Ten to nemusí dělat po dobu prvních třech dnů nemoci (což se ale může vbrzku změnit, protože zákonodárci aktuálně řeší návrat proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci). Náhradu mzdy můžete obdržet jen za dny, které měly být vašimi pracovními, a dočkáte se 60 procent svého průměrného výdělku – kolik to je, vám vypočítá přímo zaměstnavatel.

Potom sociálka

Pokud onemocníte na delší dobu, přebírá povinnost platit nemocenskou Česká správa sociálního zabezpečení. Ta už vám platí za všechny kalendářní dny a nemocenská je tím vyšší, čím déle jste neschopni práce. Pracovníci ČSSZ pro výpočet výše nemocenské využívají v první řadě váš denní vyměřovací základ, z něhož vám vyplatí 60 procent (jsou zde ovšem i tři redukční hranice, které způsobí jisté snížení vypočítané částky). Pokud jste nemocní dlouhodobě, tak po měsíci (tedy od 31. dne) je vám vypláceno 66 procent denního vyměřovacího základu a od 61. dne se dočkáte dokonce 72 procent denního vyměřovacího základu.

Jak žádat

Pokud máte nárok na výplatu nemocenské, je třeba správně odevzdat jednotlivé díly neschopenky neboli Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, kterou vám vydá váš lékař. Dostanete do ruky tři díly tohoto tiskopisu – II. díl (ten se žlutým pruhem) si ponecháte u sebe pro případ kontroly a po skončení neschopnosti ho vrátíte lékaři; III. díl (ten s modrým pruhem) donesete co nejdříve zaměstnavateli, aby vám mohl v prvních 14 dnech vyplácet náhradu mzdy; IV. díl (s růžovým pruhem) je žádostí o vyplácení nemocenské a je nutné odevzdat ho České správě sociálního zabezpečení (zaměstnanec to má snazší, může ho předat zaměstnavateli, který dodání zařídí).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close