Praktické

Kdo vynalezl parní stroj

U většiny velkých historických vynálezů nebo objevů můžeme jasně říci, kdo je jejich autorem. V případě parního stroje je to ale o hodně složitější. Z dnešního pohledu se totiž o jeho vynález dělí hned několik předních fyziků, vědců nebo konstruktérů. Takže – kdo vynalezl parní stroj?

Kdo vynalezl parní stroj?

Pokud byste tuto záludnou otázku položili internetovému vyhledávači, kupodivu se dozvíte celou řadu jmen. Za vynálezce parního stoje jsou z různých důvodů považováni James Watt, Edward Somerset, Thomas Newcomen a Edward Huber. K nim pak můžeme připočítat také Richarda Trevithicka, Olivera Evanse nebo Františka Josefa Gerstnera. Ti všichni měli totiž na vynálezu parního stroje svůj podíl. Proto se postupně podívejme, čím tito muži přispěli k jednomu z nejvýznamnějších vynálezů lidstva.

Vynález parního stroje

Parní stroj se odborně popisuje jakožto pístový tepelný stroj s vnějším spalováním, který dokáže přeměňovat tepelnou energii získávanou z vodní páry na mechanickou energii. Na konci 18. století nad jeho konstrukcí přemýšlelo mnoho odborníků, a to nezávisle na sobě na různých kontinentech a v různých státech. A i proto je za vynálezce parního stroje považováno hned několik lidí. A to přitom nesmíme opominout, že úplným základem pro vznik této odvážné myšlenky se stal tlakový Papinův hrnec – a leckdo by tak mohl právě Papina považovat za hlavního z vynálezců parního stroje, který je jen odvozením z jeho vlastního vynálezu.

James Watt

Ačkoliv je mnoha lidmi považován za vynálezce parního stroje, ve skutečnosti ho skotský fyzik, matematik a mechanik James Watt jen vylepšil. Ale natolik, že lidem jeho „vynález“ utkvěl v paměti. Žil mezi lety 1736 až 1819 a stál se svými vynálezy a vylepšeními na začátku průmyslové revoluce. Později sám vymyslel a sestrojil takzvaný dvojčinný parní stroj. Hodně se ve své práci zabýval především výkonem a údajně prosazoval pojem „koňská síla“. Dnes ho známe ale spíš podle názvu jednotky výkonu, která nese jméno po něm – Watt.

Edward Somerset

Edward Somerset byl šlechticem, konkrétně 2. markýzem z Worcesteru. Žil už dlouho přes Wattem – narodil se v roce 1601 a dožil se na tu dobu úctyhodného věku 66 let. Ačkoliv se hodně zapojoval do politiky, lákala ho také mechanika a byl uznávaným vynálezcem. Pracoval také na stroji, který byl předchůdcem pozdějšího parního stroje a během svého života tento stroj zdokonaloval. Na jeho základě později další vynálezci pokračovali ve vylepšováních, až vznikl plnohodnotný parní stroj.

Thomas Newcomen

Anglický vynálezce Thomas Newcomen de facto přímo navazoval na vynálezy Edwarda Somerseta. Narodil se roku 1664 a živil se jako kovář. Oheň a jeho síla ho fascinovaly, opravoval důlní čerpadla a odtud byl jen krůček k práci s prvními parními stroji. S jejich podobou ale nebyl spokojený, a tak se je snažil vylepšovat. Právě Thomas Newcomen je považován za tvůrce nápadu, kdy se přímo topilo otevřeným ohněm pod parním kotlem a pára z něj šla pak dál. Na tomto principu zdokonalil i důlní čerpadla pro vytahování vody z dolů a svůj nápad si nechal dokonce patentovat. Podobných důlních parních čerpadel pak vyrobil okolo stovky. Fascinující je, že neměl vysoké vzdělaní jako většina jiných vynálezců.

Edward Huber

Americký vynálezce Edward Huber se narodil v roce 1837 v Doveru a stal se uznávaným průmyslníkem. Měl štěstí, že v době jeho života už naplno běžela průmyslová revoluce a objevoval se jeden fascinující vynález za druhým. I Huber k nim svou troškou přispěl – vymyslel a zkonstruoval například otočné hrábě na seno, čímž lidem výrazně zjednodušil práci. Kromě drobných vylepšení patřil ale k jednomu z hlavních zakladatelů místních bank a dalších institucí a jeho vliv byl nakonec celosvětově významný. Kromě jiného v roce 1884 spoluzakládal fabriku na výrobu parních strojů.

Denis Papin

Tento muž je spojován hlavně se svým hrncem – „papiňákem“. Dodnes se používá a leckdo v něm s oblibou vaří, protože pára držená v něm pod tlakem funguje lépe než jen pouhé vaření nad ohněm. Právě Papinův hrnec byl ale de facto prvním skutečným parním strojem. Vymyslel strojek, o kterém už v roce 1690 tvrdil, že se dá používat k čerpání vody z dolů nebo i pohonu lodí. Přímo tímto vynálezem se později inspiroval Thomas Newcomen.

Oliver Evans

Tento Američan je považován za amerického tvůrce parního stroje. Svůj první sestrojil v roce 1801. Vyrobil parní stroj pro vůz, pro bagr a výhodou jeho vynálezů bylo, že byly lehčí než ty evropské – a také levnější.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button