Praktické

Kdekoli nebo kdekoliv

Popasovat se s češtinou není snadné. Zvlášť když se některá slova dají psát dvojím způsobem a u jiných je zase druhá (a přitom často používaná) varianta nespisovná. Podívejme se proto, jak je to se slovy kdekoli nebo kdekoliv. Které je správně a které ne?

Kdekoli nebo kdekoliv?

Někdo píše „kdekoli“, jiný zase „kdekoliv“. A stejné je to i v mluvené formě. Málokdo si už přitom pamatuje všechna češtinářská pravidla ze školních lavic. Takže se můžete do krve pohádat, jestli je správně kdekoli nebo kdekoliv. My vám to ale prozradíme – používat můžete oba tvary. A oba jsou spisovné a oba mají úplně stejný význam.

Kdekoli nebo kdekoliv

Možná si tedy říkáte, proč v jednom slově přebývá (nebo naopak v jednom chybí) písmeno „V“. A který tvar je správnější a vhodnější. Podíváme-li se do Slovníku spisovné češtiny, najdeme v něm oba tvary kdekoliv nebo kdekoli. A velmi obdobně hovoří také Český národní korpus, který se zabývá mimo jiné i četností použití různých výrazů. V něm se můžeme dočíst, že četnost použití z milionu vybraných slov je u kdekoli 10,34, zatímco u kdekoliv je to… úplně stejně.

Použití v dialektech

Dozvědět se můžeme také to, v jakých oblastech České republiky se typicky používá spíš kdekoliv nebo kdekoli. Varianta s „V“ se nejčastěji používá na střední Moravě a ve Slezsku. Pokud ale čekáte, že výsledky u slova „kdekoli“ budou odlišné, mýlíte se. Lidé zkrátka obě slova míchají a navzájem zaměňují.

Pravidlo jednoho slova

Existuje tedy jen jedno pravidlo, kterého byste se při použití slova kdekoli nebo kdekoliv měly držet – pokud píšete nějaký text (e-mail, esej, dopis…), tak si vyberte jednu variantu a používejte ji pořád. Pokud totiž budete obě slova střídat, bude to vypadat zvláštně a naznačovat, že vlastně nevíte, které je správně. Teoreticky vám v tom ale nic nebrání, protože obě verze jsou správné a jejich význam stejný.

Co znamená kdekoliv nebo kdekoli?

Asi víte, jaký význam slova kdekoli nebo kdekoliv mají. Ale pro upřesnění si ho uvedeme i tady. Jejich synonyma mohou znít: na jakémkoliv místě, někde, kdesi, ledaskde – nebo i všude. Ani jedno slovo nemá na území Česka v různých dialektech jiný význam a všichni by ho měli chápat stejně. A to ať už má na konci „V“ nebo ne.

Další podobná slova

Obdobné dilema můžete mít i u dalších slov, u nichž také v češtině existují dvě velmi podobné varianty. A leckdo i u nich váhá, která je správně. Podle vzoru „kdekoli nebo kdekoliv“ můžeme nicméně oběma způsoby psát i slova jako: kdykoli nebo kdykoliv, kdokoli nebo kdokoliv, cokoli nebo cokoliv, jakkoli nebo jakkoliv, kamkoli nebo kamkoliv atd. Faktem ale je, že většině lidí zní lépe varianta s písmenem „V“ na konci, a proto je i v psaném textu mnohem častější. Chybná ale není ani jedna. A to ani v mluveném jazyce.

Správné psaní I

U tohoto slova (nebo spíš dvou slov) se můžeme zaměřit také na problematiku tvrdého a měkkého Y/I. Jak asi tušíte, v tomto případě je správnou možností pouze měkké I. Ale proč? Ani tady nemusíte nad problematikou správného I/Y příliš dlouho přemýšlet. Nejde ani o koncovku ani o příponu ani o žádné jiné záludné pravidlo českého pravopisu. Ke správnému určení I/Y vám stačí znát vyjmenovaná slova po L. V nich se kdekoli ani kdekoliv nevyskytuje, stejně jako tam nenajdeme žádné příbuzné slovo. Z toho plyne, že jedinou možností je psát zde měkké I.

Slovní druh kdekoli nebo kdekoliv

Na samý závěr si slova kdekoli nebo kdekoliv ještě určíme z jiného hlediska. Jaký je to slovní druh? Jedná se v obou případech o zájmeno, a to přesněji o neurčité zájmeno. Pokud byste chtěli slovo při psaní rukou rozdělit (například na konci řádku), tak vězte, že se skládá ze slabik kde-ko-li, popřípadě kde-ko-liv.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button