Peníze

Kde vyměnit zlotý

Polsko se pro Čechy stalo oblíbeným místem nákupů. Seženete tam levné oblečení, výrazně levnější potraviny a kuřáci si tam s oblibou jezdí pro tabák i cigarety. K tomu je ale potřeba měnit si před cestou české koruny na polskou měnu. Kde vyměnit zlotý?

Zlákaly vás nákupy v Polsku nebo tam pojedete na dovolenou?

Polsko je členem Evropské unie, ale euro nemá. Takže si zachovává svou vlastní měnu – zlotý. Mezinárodní označení polské měny je sice PLN, ale Poláci jí neřeknou jinak než zlotý nebo také złotówka. Každý zlotý se navíc dá měnit ještě na 100 grošů (obdoba našich bývalých haléřů, případně evropských centů). Měna přitom platí už od roku 1924 – předtím se v Polsku platilo markami.

Polský zlotý

Až budete řešit, kde vyměnit zlotý, připravte se i na to, jaké mince nebo bankovky se vám mohou dostat do rukou. V Polsku se dá použít devět různých mincí, jejichž hodnoty jsou 1 groš, 2 groše, 5 grošů, 10 grošů, 20 grošů a 50 grošů a pak také 1 zlotý, 2 zloté a 5 zlotých. Co se týká bankovek, těch se používá šest a existují v nominálních hodnotách 10 zlotých, 20 zlotých, 50 zlotých, 100 zlotých, 200 zlotých a 500 zlotých.
Typické je, že na rubu všech mincí se nachází polský státní znak, tedy bílá orlice s korunou. Na bankovkách jsou vyobrazeni polští vládci z historie země a autorem jejich současné podoby je umělec Andrzej Heydrich (vydávají se od roku 1995).

Kde vyměnit zlotý?

Jelikož je Polsko velkou evropskou zemí a jeho měna rozhodně není zanedbatelná, můžete si zlotý směnit v jakékoliv směnárně. Ať už v Česku, nebo třeba až v Polsku. Zvlášť v příhraničních městech (a těch do nichž míří lidé za nákupy) směnárny najdete a české koruny si tam vyměníte za zlotý bez problému. Před cestou můžete zamířit také do některé z českých bank, na jejichž pobočkách také zpravidla je možné směnit různé měny. Takže si můžete vyměnit zlotý za české koruny, ale třeba i za svá eura, dolary a tak dále.

Placení kartou

Došly vám v Polsku místní peníze? Nemusíte se nad tím stresovat. Buď vyhledejte nejbližší směnárnu, kde si můžete vyměnit zlotý za české koruny. A pokud jste úplně bez hotovosti, můžete si zloté vybrat přímo z bankomatu – z vašeho bankovního účtu se pak částka strhne přepočtená na české koruny.
Další variantou je pak placení kartou. V obchodech, restauracích i supermarketech s platební kartou uspějete (pokud tedy nemáte na kartě blokaci pro platby v zahraničí, což je jedno z možných bezpečnostních opatření proti zneužití platební karty). Obtížnější to může být ovšem na tržišti – tam lidé rádi nakupují, ale ne všichni prodejci mají terminál pro placení kartou.

Směnný kurz zlotého a koruny

Kurzy měn se v průběhu času mění. Vliv na ně má geopolitická situace (například války nebo ekonomické krize), stejně jako inflace. Proto se vyplatí směnit si české koruny za zlotý v době, kdy je kurz nejpříznivější. Faktem ale je, že mezi těmito dvěma měnami až tak brutální výkyvy nenastávají, takže kvůli jedné výjimečné návštěvě Polska se nemusíte stát spekulantem s měnami. Zkrátka zajděte do banky nebo do směnárny a požádejte o výměnu zlotého za vaše české koruny.
Aktuální kurz je takový, že 1 česká koruna rovná se 0,17 polských zlotých. A naopak 1 polský zlotý rovná se 5,79 českých korun. Při nákupech tedy na směnný kurz myslete a polské ceny si v duchu násobte pěti až šesti, abyste zjistili hodnotu zboží v českých korunách.

Polský zlotý pro nevidomé

Na konec si uveďme ještě jednu zajímavost o zlotých. Nevidomí lidé to mají těžké a s placením snad ještě těžší. A proto jim je polský zlotý uzpůsobený. Podle velikosti, tvaru a obrázku na minci jsou slepci schopni dotekem rozpoznat, jakou minci právě drží. U bankovek je to složitější, a proto jsou na nich speciální znaky pro nevidomé. Od nejnižší hodnoty po nejvyšší se jedná o následující znaky – čtverec, kruh, kosočtverec, kříž, trojúhelník, dvě vodorovné čáry.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button