Banky

Kde směnit peníze

V základu jsou dvě možnosti, kde peníze směnit. Prvních z nich jsou banky a druhou směnárny. Využít těchto možností můžete buď před cestou, nebo až pak v cílové destinaci. Ideálně dle toho, kam míříte, protože např. chorvatské kuny získáte výhodněji až v samotném Chorvatsku. Při směňování si musíte vždy dát pozor na výši poplatku. Jako alternativa se jeví platební karta, se kterou můžete v zahraničí platit nebo ji jen využít pro výběr z bankomatu. S používáním platební karty v zahraničí je spojen nejen poplatek, ale i riziko, že údaje o Vaší platební kartě budou zneužity. Nicméně ani držení hotovosti není bez rizika. Do oka můžete padnout kde jakému lapkovi.

Jak se orientovat v kurzovním lístku?

Ať už navštívíte banku či směnárnu, pak na kurzovním lístku vždy budou pro danou měnu uvedeny dva kurzy, a to pod označením „Nákup“ a „Prodej“. Nenechte se zmást. O nákup a prodej jde z pohledu banky / směnárny. Takže pokud potřebujete např. Eura, pak Vás na kurzovním lístku bude zajímat kurzu ve sloupci „Prodej“, protože banka / směnárna Vám bude Eura „prodávat“. Naopak, máte-li Eura a chcete je směnit do korun, díváte se na hodnotu ve sloupci „Nákup“, protože banka / směnárna od Vás měnu „kupuje“.

Další pomůckou může být i to, že kurz pro prodej je v podstatě vždy vyšší než pro nákup. Co to znamená? Uveďme si na příkladu již zmíněného Eura.

Kurzovní lístek jedné nejmenované směnárny nám říká, že k datu 2.8. 2018 je kurz takovýto:

Měna     Počet       Nákup        Prodej

EUR           1            25.550       25.890

Budete-li si chtít směnit peníze u této směnárny, pak při požadavku výměny českých korun za Euro zaplatíte za 1 EUR 25.890 Kč. Zatímco v případě, kdy chcete Eura směnit do českých korun, dostanete za 1 EUR „pouze“ 25.550 Kč.

V kurzovním lístku se dále můžete setkat s pojmy „deviza“ a „valuta“. Vás bude s největší pravděpodobností zajímat ta část kurzovního lístku, která se týká valut. Jako valuty označujeme cizí měnu v hotovosti, tedy bankovky a mince. Pojem deviza je používán pro označení zahraniční měny převáděné mezi účty.

Používání platební karty v zahraničí

Využití platební karty v zahraničí může být vcelku příjemné. Při výběru z bankomatu je použit poměrně výhodný směnný kurz. Nicméně si u své banky ověřte, jak vysoký je poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí.

S používáním platební karty při zahraničních cestách se můžete setkat také se zkratkou DCC, což znamená Dynamic Currency Conversion. V případě, že Vám je tato služba nabídnuta, pak jí odmítněte. Služba totiž spočívá v tom, že dochází k automatickému převodu na české koruny. Např. při platbě v obchodě v zahraničí Vám obchodník nabídne, že platbu lze provést v korunách z Vašeho účtu, tedy bez směny. To se na první pohled jeví jako výhoda. Ale, je zde jedno velké „ale“. Kurz převodu měny určuje společnost, která vlastní platební terminál, a kurz je mnohdy méně výhodný, než při platbě v měně dané země.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close