Banky

Kde rozměnit peníze

V případě, že máte v hotovosti pouze takříkajíc pouze „velké“ bankovky a potřebujete je rozměnit, ať už na bankovky nižší hodnoty nebo na mince, pak se nabízí dvě varianty řešení.

Jako první můžete zkusit zajít do nějakého obchodu a požádat pokladní o rozměnění. Bohužel se pravděpodobně ve většině případů setkáte spíše s odmítnutím. Pokud byste ale přišli s tím, že chcete kovové mince vyměnit za bankovky, pak by situace byla jiná. Snad každý jsme zažili případ, kdy se nás pokladní zeptala, zda máme drobné, nebo zda nemáme menší bankovku, či zda můžeme tedy nákup uhradit platební kartou. V obchodech totiž není kovových mincí nikdy dost.

Druhým řešením je návštěva banky. Zde ovšem není výměna vždy úplně zadarmo, resp. je zadarmo, ale jen za určitých podmínek. Bankovky či minci musí být roztříděné dle nominální hodnoty a počet jednotlivých bankovek či mincí nesmí překročit 100 ks. V opačném případě účtují banky poplatek. Ve většině případů jsou to 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks bankovek či mincí příslušné nominální hodnoty.

Níže přinášíme přehled podmínek výměny bankovek či mincí u konkrétních bank.

Česká spořitelna

Výměna bankovek a mincí v Kč do 100 ks každé nominální hodnoty je zdarma. Jestliže je počet kusů vyšší, pak zaplatíte poplatek ve výši 7 %, min. 125 Kč.

ČSOB

Stejně jako v případě České spořitelny i ČSOB klinetům umožňuje výměnu bankovek či mincí jedné nominální hodnoty do 100 ks zdarma. Je-li bankovek či mincí více, pak klient uhradí poplatek 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks dané nominální hodnoty. Minimální výše poplatku je 100 Kč.

Uvedené podmínky platí také pro výměnu u České pošty.

Fio banka

Fio banka vymění bankovky či mince jedné nominální hodnoty zdarma, nepřesáhne-li jejich počet 100 ks. V opačném případě klient zaplatí 20 Kč za každých započatých 50 ks převyšujících prvních 100 ks.

Pokud byste u banky chtěli vyměnit netříděné bankovky nebo mince, pak mimo výše zmíněného poplatku byste uhradili také 50 Kč za každých započatých 15 minut práce.

Komerční banka

Banka má v podstatě srovnatelné podmínky jako výše popsaná ČSOB. Tedy do 100 ks bankovek či mincí jedné nominální hodnoty je výměna zdarma, nad 100 ks klient hradí 3 %, minimálně však 100 Kč.

MONETA

V sazebníku banky je uvedena informace pouze v souvislosti s vkladem na účet. Poplatek se pak odvíjí od toho, zda vkládáte roztříděné či neroztříděné minci či bankovky, v jakém množství a na jaký typ účtu.

Poštovní spořitelna

Budete-li vyměňovat peníze u této banky, tak do 100 ks bankovek či mincí jedné nominální hodnoty nezaplatíte nic navíc.V případě většího počtu je účtován poplatek 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks dané nominální hodnoty. Minimální výše poplatku je 100 Kč.

Raiffeisenbank

U banky platíte za výměnu pouze tehdy, převýší-li počet kusů bankovek či mincí hodnotu 100. Výše poplatku je stanovena na 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks bankovek či mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.

Sberbank

Klienti u Sberbank zapltí 4 %, minimálně však 400 Kč, pokud vyměňují mince, a to ve vyšším počtu než 100 ks. U bankovek, je-li jejich počet také vyšší než 100 ks, je účtován poplatek 1,5 %.

UniCredit Bank

Banka účtuje poplatek za výměnu bankovek či micí až od počtu více jak 100 ks, stejně jako všechny ostatní banky. V případě, že se jedná o roztříděné bankovky či mince, činí poplatek 5 % z přijaté částky převyšující 100 ks bankovek či mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč. U neroztříděných bankovek či mincí je poplatek vyšší – 10 % z přijaté částky převyšující 100 ks bankovek či mincí příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close