Spoření

Kde koupit státní dluhopisy 2019

Spořit se vždycky vyplatí. Jenže není snadné najít spořicí účet, který nabízí rozumný výnos. A jen málo lidí si troufne jít na burzu a začít investovat do akcií a dalších cenných papírů, kde mohou hodně vydělat, ale také mohou rychle o vše přijít. Pro mnohé jsou proto řešením státní dluhopisy.

Dluhopis je cenný papír, ale méně rizikový.

Nejprve si dluhopisy krátce představme, protože jde o velmi specifický druh investice. Jedná se o jeden z typů cenných papírů, který se zaměřuje primárně na spoření. Nefungují tedy například jako akcie, kdy se jejich cena může rychle houpat nahoru a dolů. Státní dluhopisy mají tu výhodu, že za ně ručí stát – a pokud stát není na pokraji bankrotu, obvykle vám nehrozí, že na své investici proděláte. Spíš naopak.

Půjčka státu

Stát má velké výdaje a z něčeho je musí hradit. Všichni jsme už slyšeli o státním dluhu, schodku rozpočtu a podobně. Když tedy stát usoudí, že potřebuje další peníze, má možnost vydat státní dluhopisy a ty nabídnout k prodeji svým občanům. Každý dluhopis má určitou hodnotu. A když za něj zaplatíte, půjčujete tak své peníze státu. Ale ne nenávratně, samozřejmě očekáváte jejich navrácení, a to navíc s úrokem, aby se vám tato půjčka vyplatila. Státu se sice teoreticky nevyplatí, protože musí půjčku vrátit i s úroky, ale zase díky rychle získaným penězům dokáže pokrýt nutné výdaje či investice, které se mu v budoucnu vyplatit mohou a vrátí se mu se ziskem. A jinde by si musel půjčit dráž.

Cena plus úrok

Jak už jsme naznačili, každý tento cenný papír má svou nominální hodnotu. Záleží jen na rozhodnutí úředníků, jakou hodnotu dluhopisům přisoudí. Ke koupi si můžete aktuálně zvolit buď speciální Dluhopis republiky, nebo můžete sáhnout po klasických spořicích státních dluhopisech.
První typ byl vydán 1.2. 2019, druhá emise je připravena na 1.4. 2019. Jeden kus má cenu jedné koruny, přičemž nakoupit si můžete minimálně 1 000 kusů (za 1 000 korun). Maximálně můžete investovat 1 000 000 korun. Datum splatnosti – tedy návratu investovaných peněz – je za šest let (v roce 2025), ale stát může částku splatit i dříve. Máte zde přislíbenou rostoucí úrokovou sazbu, přičemž výnosy z úroků získáte jednou ročně.
Spořící státní dluhopis je vydáván, když stát potřebuje půjčit peníze. Poslední emise byla v roce 2014, přičemž splatnost je (dle typu dluhopisu) v červnu 2019 nebo 2020. Cena i minimální množství je totožné jako u Dluhopisu republiky, typ úročení se liší podle toho, do jaké míry rizika chcete jít – čím vyšší riziko, tím větší možné výnosy. Na výběr bylo naposledy ze tří možností, přičemž výplata výnosů se má konat až při splatnosti.

Kde koupit

A co jistě zajímá nás všechny, kdo jsme lační po snadném a bezpracném výdělku, je, kde se dají takové státní dluhopisy koupit. Státní spořící dluhopisy si můžete zakoupit na cca 1 400 místech po celé České republice, jakož i na Slovensku. Jejich seznam je na webu Ministerstva financí. Místa pro nákup Dluhopisů republiky se mohou mírně lišit.
Ideální je na webu MF najít dle navigace v levém postranním menu položku „Jak investovat“, pak kliknout na hledaný typ dluhopisu a poté ve slepé mapě zvolit kraj. Vzápětí se vám pod mapou zobrazí seznam míst, kde můžete dluhopisy zakoupit a kde si také posléze můžete vyzvednout své výdělky.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button