Právo

Kde koupit kolek

Nezáleží na tom, co po pracovnících českých veřejných či státních institucích požadujete, ale za každou vaši oficiální žádost musíte už předem zaplatit (a to bez ohledu na to, jak její vyřízení dopadne). K placení se většinou nevyužívá hotovost, ale platí se takzvanými kolky. Co to je, kde je sehnat a k čemu vlastně slouží?

Veřejné i státní instituce požadují placení kolkovými známkami.

Každý formulář, každá žádost či každá žaloba podávané u některé z veřejných či státních institucí mají svou cenu. A ta nebývá zrovna nízká. Pokud se například chcete rozvést, musíte žádost o rozvod podat k příslušnému soudu – a ještě než se jí soud začne zabývat a než rozhodne ve váš prospěch či ve prospěch protistrany, musíte za svůj tiskopis zaplatit. Pokud odmítnete, pracovníci podatelny ho nemohou přijmout a instituce se jím tak nebude zabývat. K placení jste tedy donuceni, ale nestačí jen vytáhnout peněženku a odpočítat požadovaný obnos. Za formuláře se platí zvláštními známkami, takzvanými kolky.

Barvy a druhy

Kolkových známek máme několik různých typů a také barev, podle nichž je lze od sebe na první pohled rozeznat. Co barva, to jiná nominální hodnota tohoto „papírku“.

  • Žlutá barva se používá na kolky o nominálních hodnotách 1 koruny a 5 korun
  • Olivově zelená barva se používá na kolcích o hodnotách 10 korun či 20 korun
  • Hnědozelené jsou kolkové známky o hodnotě 50 korun
  • Tyrkysovou modří se vyznačují kolkové známky o nominální hodnotě 100 korun
  • Blankytně modré jsou kolky o hodnotě 200 korun
  • Fialové jsou kolkové známky s hodnotou 500 korun
  • Oranžové jsou nejdražší kolkové známky, které mají nominální hodnotu 1 000 korun

Prodejní místa

Potřebujete-li nutně kolkovou známku, nejspíš si lámete hlavu, kde se dá koupit. Nejlepší je zajít na některou pobočku České pošty, tam dostanete kolkové známky o jakýchkoliv hodnotách. Ale není to samozřejmě jediné místo, kde lze kolky sehnat.
Kolky lze koupit v trafikách či prodejnách tabáku. Kromě toho lze kolkové známky zakoupit i online s tím, že je dodavatel zašle na vámi uvedenou adresu.
Výhodou České pošty je, že tam kolkové známky můžete i měnit, pokud jste je nepoužili nebo jsou nějakým způsobem poškozené. Pokud pracovníci pošty uznají, že je to možné, vymění vám kolek za jiný.

Ceny kolků

Prodejci si nemohou na kolkových známkách nic „přirazit“. Musejí je tedy prodávat jen za tolik, kolik činí jejich nominální hodnota.

Ochranné prvky

Jelikož můžete kupovat a používat kolky ve vysokých hodnotách, je jasné, že kolkové známky na sobě musejí mít i určité ochranné prvky, podobně jako bankovky, aby se tak ztížilo jejich možné padělání. Když známku kupujete, měli byste si být jisti, že nemáte padělek, protože by pak na úřadě nemusel být přijat.
K ochranným prvkům kolkových známek patří, že jsou dvoudílné s lepivou vrstvou na zadní straně. Kromě toho mají liniové rastry a oranžovou reflexní barvu. V perforaci najdete ovál a je na nich také pozitivní i negativní mikropísmo.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close