Peníze

Kapesné pro středoškoláka

Jakmile dítě dosáhne určitého věku, rodič musí začít řešit otázku kapesného. Jen stěží se přitom může odrazit od toho, jaké kapesné on sám dostával v tomtéž věku, protože hodnota peněz je dnes úplně jiná a ceny veškerého zboží i služeb neustále stoupají. Proto je otázka, jak vysoké určit kapesné pro středoškoláka nebo menšího školáka, velmi palčivá a složitá k zodpovězení.

Jak vysoké kapesné je adekvátní?

Na téma kapesného mezi lidmi probíhají i různé výzkumy a řeší se, jak jeho hodnota stoupá a jak moc se mění. Jeden z nich ukázal, že středoškoláci, tedy děti ve věku od 15 do 19 let, nejčastěji dostávají od rodičů 700 až 1 000 korun měsíčně. Výše kapesného se přitom odvíjí zejména od místa jejich bydliště – děti z velkých měst dostávají více peněz než ty vesnické.

Otázka finanční situace rodiny

To, jak vysoké kapesné pro středoškoláka si můžete dovolit, závisí především na vaší finanční situaci. Pokud mají oba rodiče jen minimální mzdu a sotva vyjdou s penězi, je jasné, že nebudou každému svému potomkovi dávat několik tisíc korun na nesmyslné útraty. Děti z takových rodin naopak mnohem lépe chápou složitou finanční situaci a mnoho z nich dokáže s penězi zacházet mnohem opatrněji než jejich zámožnější spolužáci – vědí totiž, že peněz nemají tolik, aby je mohly hned rozházet za nesmysly.

1 000 Kč měsíčně

V současnosti se zdá, že běžným kompromisem je u většiny rodin kapesné pro středoškoláka ve výši okolo 1 000 korun měsíčně. Mnoha dětem se to zdá málo a ještě zkoušejí průběžně na rodičích škemrat další peníze, ale to už záleží na zvážení rodičů.
Ideální je třeba navýšit kapesné výměnou za nějakou činnost v domácnosti – pokud je dítě ochotné pomáhat s domácími pracemi, je možné ho za to finančně odměnit, což je pro něj mimochodem dobrá „škola“ do budoucna, kdy bude odměňováno za odvedenou práci.

Účet nebo hotovost?

U středoškoláků se oproti menším dětem také často řeší, zda jim založit bankovní účet a na něj jim kapesné posílat, nebo zda jim ho dávat v hotovosti. Oba způsoby mají svá pro i proti. Pokud má dítě peníze na účtě, může platit snadněji, ale útrata bývá vyšší, protože si nemusí hlídat obnos v peněžence. Pokud má naopak peníze v hotovosti, dobře ví, kolik může utratit a na co už nemá.
Pro dosažení ideální finanční gramotnosti je ideální dítěti částku rozdělit a část mu posílat na bankovní účet, k němuž má zřízenou platební kartu, a část mu dávat hotově. Skvělé je, že rodič má nad dětským bankovním kontem kontrolu a může hlídat, kde a kolik dítě utrácí.

Spořící účet

Další variantou, jak to udělat s kapesným, je navrhnout dítěti, aby si začalo spořit. Vyberte spolu s ním vhodný bankovní produkt (například nějaký typ spořícího účtu) a dohodněte se, že část kapesného budete posílat na tento účet, kde se úspory zhodnotí. Pro dítě je to ideální způsob, aby zjistilo, jak to funguje se spořením a zhodnocováním peněz a učiní to z něj zodpovědnějšího člověka, který se bude snažit šetřit, aby pak měl více peněz. A rodič má opět nad takovým bankovním účtem kontrolu a může na něm hlídat přesuny peněz.

Vysvětlete si, za co neutrácet

Fakt, že dítě dostává kapesné, ještě neznamená, že si veškeré své životní náklady a útraty musí platit samo. Vždy záleží na dohodě v rámci rodiny. Základní potraviny a vše, co dítě potřebuje, zpravidla hradí rodiče. Kapesné by mělo být určeno právě jen na jeho osobní útraty za to, co nepotřebuje, ale co chce – nápoje, jídlo, fast-foody (a v horším případě alkohol či cigarety).
Pokud rodič zjistí, že dítě utrácí většinu peněz za nevhodné a v jeho věku nezákonné produkty, je dobré společně si sednout, probrat tuto situaci a vysvětlit dítěti, že se vám jeho útraty nelíbí a že můžete zasáhnout třeba i tak, že mu kapesné snížíte.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button