Kam vyhodit žehličku
Dokud nám elektronika a spotřebiče slouží, neřešíme, co se s nimi stane, až se porouchají nebo až je budeme chtít vyměnit za novější modely. Ale jednoho dne se ta otázka neodbytně vloudí, a tak musíme znenadání řešit, co s nimi. Proto vám prozradíme, kam vyhodit žehličku, ale třeba i další elektroniku.

Mnoho lidí to neřeší a rozbitý, vadný nebo prostě nemoderní spotřebič či přístroj poháněný elektrickou energií vyhodí do černé popelnice určené na komunální směsný odpad. A je to velká chyba. Do černé popelnice rozhodně nepatří elektronika, stejně jako se tam nemají vyhazovat například ani vybité baterie – na skládce odpadu to totiž může dělat pořádnou neplechu a často jsou právě tyto spotřebiče příčinou požárů, nemluvě o jejich velmi neekologické likvidaci. Takže co s nimi, když už je nechceme?
Elektroodpad
V tomto textu sice řešíme především to, kam vyhodit žehličku (ať už jde o žehličku na prádlo nebo třeba i o žehličku na vlasy), ale ten problém je obecnější. Takže je vhodné vědět, že žehlička určená na vyhození je považována za takzvaný elektroodpad. To jsou přístroje a spotřebiče z domácnosti, které se vyznačují určitou ukončenou životností a pak nejsou určeny k vyhazování do běžných popelnic a kontejnerů.
Mezi elektroodpad řadíme třeba i varné konvice, kávovary, baterie, fén, toaster, bílou techniku (tedy pračky, lednice, mrazáky, myčky na nádobí, sušičky), zářivky, mobilní telefony, televize a přehrávače, rádia, ale také hračky poháněné bateriemi.
Kam s elektroodpadem?
Máte-li štěstí, můžete někde poblíž svého domova narazit na speciální kontejner červené barvy, na kterém je jasně napsáno, že je určený na elektroodpad. Ale pozor, některé takové kontejnery jsou určeny pouze na baterie a jiný elektroodpad byste do nich házet neměli. Takže si s ním musíte poradit jinak.
Úplně nejjednodušší je vyrazit do některé prodejny s elektrem, kde jsou povinni od vás převzít vyhazovaný přístroj, tedy třeba onu naši žehličku. Nemohou si převzetí podmiňovat zakoupením nového výrobku, to není zákonný požadavek. Takže tam prostě zajeďte či zajděte, přístroj odevzdejte a máte jistotu, že bude ekologicky zlikvidován.
Další variantou je odnesení žehličky či jiného elektroodpadu do sběrného dvora. Ten by měl být zřízen v každém městě, takže stačí najít jakýkoliv a odnést tam elektroodpad, který bude přidán na hromadu dalšího elektroodpadu a pak rozebrán na díly a správným způsobem zlikvidován.
Proč třídit?
Možná uvažujete nad tím, proč je tak důležité vyhodit žehličku právě do míst určených pro elektroodpad a co se stane, pokud zrovna ta vaše skončí ve směsném odpadu? V první řadě je to velká škoda. To, že žehlička už nefunguje nebo se vám přestala líbit, neznamená, že musí skončit někde ve žhavé peci spalovny odpadů. V takových přístrojích je mnoho součástek z nejrůznějších materiálů, které mohou být dále využity na výrobu dalších přístrojů. Pokud tedy elektroodpad vyhodíte tam, kam patří, je rozebrán, díly roztříděny a mohou se doslova zrecyklovat a vyrábí se z nich jiné.
Pomoc přírodě
Ekologie je dnes velkým globálním tématem a planetě můžeme pomáhat mnoha různými způsoby. Vyhození žehličky do míst se sběrem elektroodpadu je to nejmenší, jak můžeme naší planetě posloužit a zbytečně jí neubližovat. I v tom nejobyčejnějším přístroji totiž mohou být obsaženy vzácné kovy, kterých na planetě rozhodně není dostatek – a výrobci jsou tak velmi rádi, když se jim kovy tímto způsobem vrací a oni s nimi mohou dále pracovat. Proto stačí nebýt líní a vyhazovat vše tam, kam to patří – má to smysl a rozhodně to není zbytečné.
Foto: Pixabay