Ekologie

Kam vyhodit zapalovač

Existuje spoustu druhů odpadků a spotřebičů nebo věcí, které už dosloužily nebo je nechceme a dál nepotřebujeme. A zatímco u některých jsme si stoprocentně jisti, kam je vyhodit, u jiných váháme. Takovým dobrým příkladem je obyčejný zapalovač. Víme, kde ho koupíme a víme, kdy dosloužil. Ale kam vyhodit zapalovač?

Kam vyhodit zapalovač? Toť otázka!

Na této otázce se asi se svými přáteli či kolegy neshodnete. Schválně ji zkuste vznést v kolektivu – kam se má správně vyhazovat zapalovač? Určitě uslyšíte několik různých variant a každý si tu svou dokáže obhájit. Do plastů? Do směsného odpadu? Do kontejneru na elektroodpad? Vzít ho s sebou i s dalším odpadem do sběrného dvora? Do nebezpečného odpadu? Možností je mnoho, ale jen jedna je správná. Zapalovač se vyhazuje do směsného odpadu.

Černý kontejner

Pokud jste vždycky všechny zapalovače vyhazovali do černé popelnice určené na směsný odpad a nikdy jste nad tím více nehloubali, dělali jste správě – a to v obou případech. Moc přemýšlet se nad tím totiž nevyplatí a logiku to úplně nemá. Ale i tak je černá popelnice nejlepší volbou.
Zapalovače se totiž vyrábějí z různých materiálů a ve všech jsou obsaženy další různé materiály. Pokud byste je rozebrali, najdete ledacos – a ledacos by se dalo ještě i znovu využít. Jenže do toho se bohužel nikomu nechce a zapalovače se nerozebírají na prvočásti a jejich materiál se nerecykluje. Končí na skládce s dalším odpadem.

Plastové zapalovače

Pokud máte ty klasické plastové zapalovače, které mají kovovou jen vrchní část, možná jste občas váhali nad žlutým kontejnerem na plasty. Pokud byste zapalovač rozebrali na dvě části a hodili tam jen tu plastovou, bylo by to v pořádku. Ale jelikož v něm může být zbytek plynu, není to nejlepší nápad. A celý (i s kovovým vrškem) ho do žlutého kontejneru neházejte. Takže plastový obyčejný zapalovač patří do směsného odpadu – bez debat.

Kovové zapalovače

Pak jsou tu ovšem zapalovače, které jsou vyrobené z mnohem ušlechtilejších materiálů, často z hliníku nebo nerezové oceli. Prodávají se s různými ornamenty, ozdobami, v různých barvách i tvarech, s gravírovanými texty a symboly. Takové zapalovače rozhodně nepatří k levným. A dokud fungují, většinou se nevyhazují, protože je možné doplňovat do nich plyn či benzin a mohou vám proto dobře sloužit celá léta. A když doslouží? Pak je to složitá otázka.
Do plastů určitě nepatří. Teoreticky i tyhle typy zapalovačů z kovu můžete vyhodit do černé popelnice na směsný odpad. Ale stejně tak s nimi můžete zamířit k jinému kontejneru určenému na kovový odpad – ten má obvykle šedou nebo zelenou barvu a poznáte ho nejen podle popisku, ale i ikon a obrázků. Takový zapalovač tam bez obav můžete vhodit – zvlášť je-li bez plynu či benzinu.

Elektrické zapalovače

Aby to bylo ještě složitější, existuje další typ zapalovačů, který je elektrický. Na jeho konci je spirálka, která se rozžhaví tak, že dokáže zapálit cigaretu. Typické je to třeba pro autozapalovače, které se nažhaví právě prostřednictvím elektřiny v autě. A takový zapalovač je pak zase potřeba vyhazovat jiným způsobem.
Do kontejneru na kovy? O tom lze možná polemizovat, protože kov rozhodně obsahuje. Ale rozhodně je lepší vhodit ho tam než dát ho do kontejneru na plasty (i když má část plastovou). Nejlepším řešením je i v tomto případě popelnice na směsný odpad.

Bezpečnost na prvním místě

Ať už zapalovač používáte nebo ho chcete vyhodit, měli byste být opatrní. Ty na plyn nejsou tak nebezpečné jako například zapalovače plněné benzinem. Při manipulaci buďte obezřetní a nepůjčujte je dětem (což byste neměli dělat u žádného typu zapalovačů). Při vyhazování byste se zase měli ujistit, že žádný benzin v zapalovači už není, aby pak nenadělal nějakou neplechu při svozu odpadu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button