Ekologie

Kam vyhodit staré peřiny

Někomu je úplně jedno, kam co vyhodí – všechny možné typy odpadů cpe do černého kontejneru na směsný odpad (nebo dokonce hází na černou skládku). Ale kdo se snaží být vstřícný k životnímu prostředí a chce třídit, ten často řeší velká dilemata. Kam s atypickým odpadem? Takové otázky si můžete pokládat nad starými peřinami či polštáři.

Koupit si nové peřiny je radost. Ale kam se starými?

Zřejmě přemýšlíte nad několika variantami, kam vyhodit staré peřiny, polštáře a podobné typy odpadů. Nejdřív vás možná napadne vaše černá popelnice, protože by mohlo jít o směsný odpad (plasty, papír či sklo peřinám rozhodně neodpovídají). Jenže peřinou naplníte celou popelnici, takže se do ní nevejdou další odpadky – to nedává moc smysl. A také by to byla chyba, protože do popelnice peřiny rozhodně nepatří.

Kontejner na textil NE

Druhou možností, nad kterou jistě uvažujete, je kontejner určený na textil. Takové kontejnery mají bílou, modrou nebo oranžovou barvu a najdeme na nich popsáno, co se do nich má vyhazovat – často včetně piktogramů. Staré oblečení, obuv, hračky, hadry, povlečení – to vše je přijímáno. Ale peřiny a polštáře? To opět ne.
Jistě, pokud je tam vyhodíte, tak si s nimi ti, kdo obsah kontejneru vyzvedávají a třídí, nějak poradí – buď je ještě použijí, nebo je sami správně zlikvidují. Ale nejde o typický obsah určený pro tento typ kontejnerů – už jen z toho důvodu, že peřinami byste kontejner rychle zaplnili a nezbylo by v něm místo na další textil. Nemluvě o hygienických pravidlech, protože staré peřiny už na spaní nemusí být nejvhodnější.

Sběrný dvůr

Takže kam se starými peřinami? Stejně jako u odpadu, u něhož nedokážete ani přes největší snahu určit, kam byste ho mohli nejvhodněji vytřídit, musíte i se starými peřinami a polštáři zamířit na sběrný dvůr. Přesně tam patří a tam se mají odevzdávat. A je jedno, jestli jsou roztrhané, jestli jde o péřové peřiny nebo jestli jsou plněné dutým vláknem. To už tam nikdo nezkoumá – staré peřiny či polštáře odevzdáte pracovníkovi sběrného dvoru, ten je bez námitek převezme a je hotovo.

Péřové peřiny

Možná máte doma staré péřové peřiny, tedy ty naplněné skutečným peřím. Už mají to nejlepší za sebou a vy máte namísto nich moderní peřiny plněné dutým vláknem nebo nějakou jeho obdobou. A tak uvažujete, že péřové peřiny vyhodíte, respektive že je odnesete na sběrný dvůr. Ale než to uděláte, zamyslete se – nebyla by to neskutečná škoda?
Péřové peřiny jsou doopravdy cenné a peřím se neplnily jen tak z rozmaru – naši předci je milovali, krásně se jim v nich spalo, peří je hřálo. A taková peřina byla často důležitou výbavou pro vdávající se dceru nebo ceněným dědictvím. A že už vaše peřiny nejsou nijak hezké a peří také nic moc? Tak jim vdechněte nový život.

Čištění peří

Péřové peřiny mají značnou výhodu. I když jsou už desítky let staré, dá se pod nimi pořád spát. Jen je potřeba udržovat je.
Pakliže jejich povlaky jsou už ošoupané, děravé či jinak poškozené, není nic snazšího než ušít (nebo si nechat ušít) nové. Co se týká peří, tak to se dá vyčistit. Existují speciální čistírny peří, kde vám peřinu rozpárají, peří profesionálně vyčistit a pak ho vrátí zpátky do povlaku, který zase zašijí. A pokud se vám polštář či peřina vejdou do pračky, můžete se o to pokusit i sami (ale profesionálové to obvykle zvládnou lépe).
A když už peří nestojí za nic? Můžete si peřinu nechat nacpat novým peřím, takže se vám pod ní zase bude spát jako na obláčku.
Zkrátka, staré péřové peřiny určitě nevyhazujte, naopak si je hýčkejte jako rodinný poklad. A věřte, že všichni vaši známí vám je budou tiše závidět.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button