Ekologie

Kam vyhodit staré boty

Obligátní otázka „Kam s ním?“ se před námi vynořuje v nejrůznějších životních situacích. Někdy řešíme, kam se starým spotřebičem. Jindy zase, kam s proleželou matrací. A někdy nás potrápí taková banalita, jako kam se starými botami. A většina z nás se v případě bot touto otázkou vlastně ani nezabývá – lidé je obvykle bez rozmýšlení vyhodí do popelnice na směsný odpad. Ale je to správné řešení?

Do které popelnice s nimi?

Když se boty prošoupou, je v nich díra, ulomí se jim podpatek nebo jsou z nějakého jiného důvodu dál nepoužitelné a neopravitelné, tak skutečně asi nemá příliš cenu řešit, co s nimi a kam s nimi. Nejlepším řešením je opravdu černá popelnice na směsný odpad, protože tato obuv definitivně dosloužila. Ale leckdo boty nevyhazuje proto, že jsou zničené, ale zkrátka už se mu nelíbí a koupil si místo nich nové. A obnošené, ale stále funkční boty je škoda vyhazovat mezi odpadky, nemyslíte?

Mohou posloužit dál

V poslední době jsou na stále více místech umístěny kontejnery sloužící pro sběr starého textilu – nejen obnošeného oblečení, ale i dalších textilních, látkových a podobných výrobků, které nejsou zcela zničené, ale mohou posloužit dál. Řada lidí už si navykla vyhazovat do nich to, co nepotřebují a co pak mohou další organizace využít pro potřebné lidi. A světe div se, do takového kontejneru na oblečení můžete klidně vyhodit i obnošené boty, které už nechcete. Pokud nejsou zničené, tak je kontejner určen právě i pro ně a někdo další vám za ně možná bude v duchu vděčný.

Charita

Staré boty můžete darovat i osobně. Stačí jen zapátrat na internetu nebo se poptat, jestli v okolí nefunguje nějaká charita, která shání předměty denní potřeby a oblečení pro lidi, kteří na ně nemají dost peněz. Nemusí se jednat jen o lidi bez domova, ale i různé normální lidi v tíživé finanční situaci, kteří se na charitu obracejí s žádostí o pomoc. Pokud jsou vaše staré boty funkční, jistě si je pracovníci charity s povděkem převezmou a už sami zařídí, aby se dostaly k potřebným lidem.

Inzerát

Pakliže staré boty nejsou ještě na vyhození, protože by dobře mohly sloužit dál, ale nechce se vám je nikomu zadamo dávat, tak máte možnost prodat je. V době internetu je založení inzerátu otázkou pár vteřin. Boty nafoťte, ideálně v dobrém světle, přiložte fotografii k inzerátu, určete si prodejní cenu a čekejte, kdo se ozve. Případně můžete v průběhu času cenu upravovat, abyste přilákali zájemce rychleji. Společenské dámské boty, kvalitní kožená obuv a podobné módní kousky jsou velmi žádané a lidé si je velmi ochotně koupí i „z druhé ruky“.

Sběrný dvůr

V neposlední řadě je tu ještě možnost vyhození bot přímo do sběrného dvora. To se vyplatí zejména lidem, kteří ho mají blízko domova, často kolem něho jezdí nebo mají více starých bot k likvidaci. Výhodou odevzdání starých bot do sběrného dvora je to, že jsou zlikvidovány podobně, jako kdybyste je vyhodili do směsného odpadu, ale pracovníci sběrného dvora je navíc dokážou efektivně roztřídit, takže plážové boty vyhodí do jiného kontejneru než lakované kožené. Můžete tak mít dobrý pocit, že jste udělali maximum pro ekologii a záchranu planety.

Na popelnici

Možná už jste se někdy setkali s tím, že na kontejneru (například na plasty, na papír a tak podobně) byly odložené boty, které nikdo nepostrádal a které vypadaly pořád ještě docela k světu. Mnoho lidí řeší vyhození starých bot touto cestou. Jednoduše je odloží na kontejnery pro tříděný odpad a někdo se jich po čase obvykle ujme, protože se vždy najde nějaký náhodný kolemjdoucí, kterému se zalíbí a kterému se zrovna hodí. Takže máte vykonán i dobrý skutek.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button