Ekologie

Kam vyhodit sprej

U některých typů odpadků hned víme, kam s nimi. PET láhev patří do žlutého kontejneru, láhev od vína do zeleného, láhev od piva vrátíme do speciálního okénka v prodejně s potravinami. Ale pak jsou typy obalů, o kterých tušíme, že by mohly být recyklovatelné a měly by se třídit, ale nejsme si jisti, do které nádoby na odpad je vyhodit. Taková nejistota panuje i ohledně sprejů a obecně okolo tlakových nádob. Kam vyhodit sprej a podobné předměty?

Kam se sprejem? Řada lidí váhá.

Sprej je poměrně specifický výrobek. Je to na první pohled kovový předmět, v němž je ukrytá nějaká tekutina. Po stisknutí vrchního tlačítka se uvolní tlak, který ve spreji je, takže se tekutina začne rozprašovat do okolí. Při zasažení očí je to průšvih. Pokud nádobku na sprej poničíme, je to také nebezpečné, protože v ní je nebezpečný tlak. Pokud obsah vystříkáme celý a jen marně držíme tlačítko, takže sprej jen jemně syčí, ale už z něj nic nevychází, tak zase přemýšlíme, kam s nádobkou a jestli ji výrobci dokážou znovu naplnit nebo jestli ji vyhazují někam mezi běžný odpad. Spreje jsou zkrátka záludné a musíme s nimi zacházet opatrně, dodržovat bezpečnostní pravidla a správně bychom měli postupovat i při jejich vyhazování do odpadu.

Popelnice na kov ne

Takže kam s ním? Jako nejlepší varianta by se mohla zdát popelnice na kovy. Je to takový ten kontejner šedé barvy, který se nachází především ve větších obcích a městech. Podle popisů a piktogramů, které na něm najdeme, je zřejmé, že do něj patří konzervy, plechovky od barev či od nápojů, nádobky od kosmetiky a zkrátka veškeré nádobky, které jsou z kovu. Proč? Protože kov se dá recyklovat, dají se z něj vyrábět další výrobky a je škoda házet ho do směsného odpadu. A když do tohoto šedého kontejneru patří obaly od kosmetiky, tak i od sprejů, ne? A to je velký omyl. Spreje do tohoto kontejneru rozhodně nevyhazujte.

Nebezpečí při likvidaci

Spousta lidí bohužel tu chybu, že sprej od deodorantu, laku na vlasy, nádobu od šlehačky a další podobné odpady hází do kontejneru na kov. Ač se to zdá logické, tak při tom zapomínají na tlak uvnitř těchto nádob. Ten totiž samovolně nezmizí. A když je při likvidaci kovový odpad drcen a zmačkáván, tak může docházet k „výbuchům“ těchto nádob, což může být i nebezpečné. A přesně to je ten důvod, proč do této nádoby na tříděný odpad nepatří. Nic, co má v sobě jakýkoliv uzavřený tlak, nepatří do nádob na tříděný odpad.

Směsný odpad

Ač se to může zdát zvláštní, tak spreje nejsou druhem odpadu, který se třídí. Už je nikdy nikdo nebude znovu plnit. A protože je v nich tlak, tak se nedají ani nijak dál bezpečně zpracovávat. Takže kam vyhodit sprej? Ta nejprostší možnost je správně – do popelnice na směsný odpad. Ano, do té černé, kterou máte u svého domu. I když jste příznivci třídění a recyklace, u sprejů to nezkoušejte a nemilosrdně jimi plňte svou černou popelnici. Pak už si s nimi pracovníci na skládkách a ve spalovnách poradí a jejich další cesta bude bezpečnější než kdybyste je vyhodili kamkoliv jinam.

Sběrné dvory

To, jestli se sprejem uspějete ve sběrném dvoře, je otázkou. Jakožto kovový odpad ho tam odnést nemůžete a určitě nemá cenu chodit tam s jedním sprejem. Ale pokud jich máte více a dáváte je třeba stranou do jedné tašky, tak pak je tam samozřejmě odevzdat můžete a je to možná to nejlepší možné řešení. A když už do sběrného dvora budete vážit cestu, můžete tam odevzdat také další typy odpadů, které do běžných kontejnerů na tříděný ši směsný odpad nesmíte vyhazovat (elektroodpad, suť, velký kovový odpad,úsporné zářivky a další předměty, které se vám doma možná kupí a čekají na odvoz).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button