Kam vyhodit porcelán či žárovku
Kdo se příliš nezabývá tříděním odpadu a neřeší životní prostředí, ten to asi přejde mávnutím ruky. Komu naopak na pečlivém roztřídění všech možných typů odpadů záleží, toho možná už někdy napadlo, co provést s takovou rozbitou žárovkou a nebo třeba s porcelánem. Patří do směsného odpadu nebo to není vhodné úložiště pro jejich poslední cestu?
Problematika žárovky je na první pohled snadná, ovšem na ten druhý už to začíná být pěkný oříšek. Zaprvé máme několik druhů žárovek. Zadruhé je velký rozdíl, jestli se vám žárovka porouchá tak, že jí praskne vlákno nebo zda vám upadne a roztříští se na nespočet miniaturních kousíčků. Pokud se roztříští, obvykle nic neřešíte a snažíte se všechny střípky smést a vyhodit do odpadkového koše, případně zbytek vysajete vysavačem a pak ještě podlahu preventivně vytřete, abyste zabránili možnému zranění. Jenže pokud je žárovka v kuse, a přesto nefunguje, je to s ní složitější.
Každá žárovka jinam
To, kam nepoužitelnou žárovku vyhodit, záleží na jejím typu. Nejjednodušší to máte, pokud doma svítíte výhradně klasickými žárovkami – pokud je potřebujete vyhodit, s klidným svědomím využijte popelnice a nádoby na směsný odpad (určitě je nevyhazujte do kontejnerů na sklo, protože obsahují kovové části, které nelze recyklovat). Do směsného odpadu se vyhazují taktéž halogenové žárovky a také reflektorové žárovky.
Problém nastává u LED žárovek a všech typů dnes tak oblíbených úsporných žárovek. Ty by správně ve směsném odpadu končit neměly, ale měli byste je vracet do sběrných míst nebo obchodů s elektrem, které je pak posílají k recyklaci. Proč tomu tak je? V LED žárovkách najdeme elektronické součástky, které by neměly končit v klasickém odpadu. A problém je také se zářivkami, v nichž je obsažena rtuť (i když jen v relativně malém množství), a tak je také třeba vracet je na sběrná místa a nemíchat je do běžného odpadu, aby nedocházelo ke kontaminaci půdy, potažmo podzemních vod.
Kam s porcelánem
Podobně zapeklité to může být i s porcelánem, případně s keramikou. Většina z nás je bez přemýšlení vyhodí do klasické popelnice. Někoho ovšem napadne, že je to ve své podstatě sklo, a tak rozbité hrnky, talíře a další výrobky vyhodí do kontejneru určeného na sklo. Ale to je velká chyba, protože sklo pak putuje do skláren, kde je znovu taveno a recyklováno – ovšem porcelán a keramiku není možné znovu tavit a recyklovat, takže mezi skleněným odpadem dělají problémy.
Správným postupem je tedy ten nejjednodušší – vyhodit rozbitý porcelán do klasického směsného odpadu. A tam patří i keramické výrobky.
A když už jsme u problematiky skleněných odpadů, je dobré připomenout i fakt, že do kontejnerů na sklo nepatří ani zrcadla nebo autosklo. Protože ač vám to může připadat jako klasické sklo, tak pro recyklaci již použitelné není.
Foto: Pixabay