Praktické

Kam vyhodit polystyren

S polystyrenem se v běžném životě setkáváme téměř denně. Někdo staví, a tak polystyren využívá na zateplování. Jiní si kupují jídlo z restaurací a jiných občerstvovacích zařízení a nechávají si ho zabalit s sebou, případně využívají různých dovážkových služeb, které pokrmy ukládají do polystyrenových krabiček – ty totiž dobře drží teplo. Jenže kam pak s polystyrenem?

Otázka, kam s polystyrenem, je poměrně záludná.

Když sníte jídlo nebo skončíte například se stavbou a nebo vybalíte novou televizi, která je v krabici poctivě zapříčena polystyrenovými díly, vždy vám nějaký ten polystyren zbude. Mnoho z nás ho bezmyšlenkovitě vyhodí do popelnice a dál jeho osud neřeší. Což je ovšem chyba. A navíc pokud máte zbylého a již nepoužitelného polystyrenu hodně, do popelnice se vám určitě nevejde. Tak kam s ním? Vyhodit ho do žlutého kontejneru na plasty? A je to správně? Je polystyren vůbec plast?

Některý do plastů

Z logiky věci bychom asi řekli, že polystyren je plast, takže správně by měl patřit právě do již zmiňovaného žlutého kontejneru. A z části je to pravda. Do žlutého kontejneru na tříděný plastový odpad smíte vyhodit takové kusy polystyrenu, které nejsou nijak výrazně znečištěny. Může jít tedy o obaly od jídel z restaurací či polystyrenové díly vytažené z krabic od zakoupených spotřebičů. Stejně tak pokud se vám doma válejí kousky ulámaného čistého polystyrenu či polystyrenové kuličky.

Stavební na sběrný dvůr

Odlišná situace je, pokud máte zbylý polystyren z nějaké stavby, rekonstrukce a podobně. To je totiž trochu jiný typ polystyrenu (i když laikovi to může připadat zvláštní). Takovýto stavební polystyren by nikdy do žlutého kontejneru na tříděný odpad přijít neměl, naopak byste ho měli odvézt do sběrného dvora. A to i když se vám polystyren zdá čistý a nepoužitý.

Co je polystyren

Trochu si přibližme i to, co to vlastně ten polystyren je, protože jde o velmi zvláštní materiál. Z chemického hlediska je to výsledek polymerizace styrenu, ovšem tuto reakci si nebudeme nyní zbytečně popisovat. Podstatné pro většinu z nás je, že polystyren je pevný plast, který se ovšem snadno láme. Může mít formu pěny či pevné látky. Používá se ve stavebnictví, a to pro jeho výborné tepelně-izolační vlastnosti. Kdo má rád sedací pytle a vaky, jistě ví, že jejich náplní bývají právě polystyrenové kuličky. Polystyrenové desky se často lepí na stropy. Jeho využití na výrobu obalů na jídlo už jsme zmínili (dokáže výborně udržovat teplotu přepravovaného pokrmu, který tak rychle nevychladne), ale z polystyrenu se vyrábí i různé druhy jednorázového nádobí (talíře, příbory a tak dále). Kromě toho se z něj vyrábějí i různá polystyrenová vlákna a v poslední době také nanovlákna. V lékařství se s ním setkáváme zase jako s obvazovým materiálem. Zkrátka jeho využití je široké a někdy možná něco držíme v ruce a ani netušíme, že se právě sekáváme s polystyrenem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close