Ekologie

Kam vyhodit monitor

Monitor od počítače může být sebekvalitnější, ale to ještě neznamená, že nám vydrží navěky. Jednou se na něm objeví tak závažná porucha, že se rozhodneme vyměnit ho raději za jiný. A nebo si koupíme novější model a tento zastaralý budeme chtít vyhodit. Ale kam s ním? Řada lidí totiž nad otázkou, kam vyhodit monitor, dost zaváhá.

Kam s elektronikou, když doslouží?

Prvním a nejjednodušším řešením by bylo vyhodit monitor do černé popelnice na směsný odpad. Ale to je značná chyba a je to jak ekologicky závadné (při pálení směsných odpadů elektronika znečišťuje ovzduší víc než jiné typy odpadu), ale je to i ekonomicky nevýhodné (součástí elektroniky jsou různé typy kovů, a to často včetně těch vzácných, které se při správném vytřídění dají znovu použít do jiných výrobků). Takže odpověď je jasná – do černé popelnice na směsný odpad monitor nepatří. Takže kam?

Prodejna s elektrem

Úplně nejjednodušší je naložit monitor do kufru svého auta a cestou na nákupy, do práce či kamkoliv jinam se zastavit v některé z prodejen s elektrem. Můžete ho tam totiž odevzdat a pracovníci prodejny zajistí, že bude odevzdán k ekologické likvidaci a částečně k recyklaci. Nemusíte přitom hledat prodejnu, v níž jste monitor kdysi zakoupili. Přijmout ho od vás musejí v kterékoliv prodejně s elektrem. A kdyby se třeba prodavač vymlouval, že z nějakého záhadného důvodu nemůže váš starý monitor přijmou a posílá vás s ním pryč, tak mu připomeňte, že je to jeho zákonná povinnost a máte právo odevzdat mu nejen monitor, ale veškerou vysloužilou elektroniku.

Sběrný dvůr

Druhou možností, jak se správným způsobem zbavit monitoru nebo obecně jakéhokoliv elektroodpadu (tedy všech spotřebičů a výrobků, které v sobě mají elektroniku), je odvézt je na sběrný dvůr. Těch je po republice nespočet a bývají v každém větším městě. Nemusíte tam nic vysvětlovat, stačí jen přijet kdykoliv v otvírací době daného sběrného dvoru a příslušnou elektroniku, tedy v našem případě monitor, odevzdat pracovníkům sběrného dvora. Dál už se o nic starat nemusíte, nic neplatíte, můžete jet pryč a elektroodpad by následně měl být správně a ekologicky zlikvidován.

Speciální kontejnery

Není pravda, že monitor či jinou elektroniku a elektrické přístroje nesmíme vyhodit do žádného známého kontejneru. Jeden takový existuje, ale není jich v ulicích příliš mnoho. Mají červenou barvu, jsou poměrně rozměrné a najdete na nich nápis elektro. Ale pozor, nejde o kontejnery či popelnice určené pro sběr vybitých baterií – do popelnic na baterie monitor a jiná elektronika rozhodně nepatří. Ale pokud někde najdete červený kontejner určený na elektroodpad, můžete do něj s čistým svědomím vyhodit monitor či jiné nefunkční elektro.

Proč třídit?

Možná pořád přemýšlíte, jestli monitor raději nehodit do černé popelnice, nezahrabat ho pod ostatní odpadky, aby nebyl tolik vidět, a neřešit to. Ale to by byla škoda. Stejně jako je smutné, pokud uvažujete nad tím, že byste ho hodili někam na černou skládku, třeba do lesa a tak podobně. Elektroniku má rozhodně smysl třídit. Je totiž z mnoha různých surovin, kovů a dalších přírodních materiálů, kterých na Zemi není nekonečné množství. Některé z nich jsou proto pečlivě vyndávány, tříděny a druhotně opět zpracovávány. Nemluvě o tom, že pokud hodíte monitor do lesa, bude tam ležet stovky let a může poškodit své okolí. Pokud se tedy rozhodnete odevzdat ho tam, kam skutečně patří, uděláte dobrý skutek, budete mít čisté svědomí a možná tím trochu napomůžete k budoucímu lepšímu stavu naší planety.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button