Kam vyhodit linoleum
Jedna věc je řešit, kam vyhodit porouchaný či nehodící se přístroj, hračku či oděvy. A další věc je pokoušet se vymyslet, kam vyhodit linoleum (nebo třeba koberec). Zaprvé obvykle nejde o úplně nejmenší „odpad“, protože linoleum máme zpravidla položeno v celé místnosti a má tak několik metrů čtverečních, zadruhé si nejsme jisti, kam patří a který typ kontejneru zvolit – a jak ho tam hlavně poskládat. Takže kam s ním?
Každý upřednostňuje na podlahách jiný typ krytiny. Někdo je milovníkem perských koberců, další si zamiloval plovoucí podlahu, jiní mají doma dlažbu, další parkety a tak dále. A někteří jsou skromnější nebo mají méně financí, a tak mají na podlaze položené lino neboli linoleum. Jednou ale nastane čas, kdy usoudíte, že linoleum je už příliš poškrábané, má díry, je poničené nebo se vám prostě nelíbí a chcete koupit nové nebo úplně jiný typ krytiny. Takže staré lino sundáte či strhnete, srolujete, možná rozřežete na menší části – a uvažujete, jak se ho nejlépe zbavit. Což je docela zapeklitá otázka, protože linoleum je specifický materiál.
Sběrný dvůr
Neexistuje příliš mnoho variant, jak správně zlikvidovat linoleum, respektive kam ho vyhodit. Žádný z běžně dostupných kontejnerů na tříděné odpady pro něj není vhodný. I když si možná říkáte, že linoleum bude nějak příbuzné s plasty, tak se mýlíte. Pokud vyhazujete linoleum, ať už velkou roli nebo jen malé kousky, tak s ním zamiřte vždy na sběrný dvůr. Tam ho od vás převezmou a nechají ho zlikvidovat přesně tak, jak se to má dělat. Ve všech ostatních typech odpadů, kam byste ho vyhodili, by nadělalo víc škody než užitku.
Velkoobjemový kontejner
Druhou variantou, kam vyhodit linoleum, je velkoobjemový kontejner. Tím míníme ten kontejner, který vám přivezou na stavbu a kam vyhazujete všechny možné stavební materiály, suť a zkrátka všechno, co už doma nechcete a co bouráte, ničíte a čeho se zbavujete. Do takového přistaveného kontejneru můžete bez starostí vyhodit i linoleum.
Některé obce také nabízejí, že v pravidelných termínech budou do předem určených lokalit přistavovat velkoobjemový kontejner, kam mohou občané nosit nejrůznější typy odpadů, které jinam vyhodit nemohou – a právě i tam můžete odnést vaše staré linoleum.
Koberce
Linoleum už máme vyřešené a víte, kam ho vyhodit. Ale co když je vaše rekonstrukce obsáhlejší a likvidujete kompletně krytiny, takže kromě linolea máte na vyhození například i koberce? Nad možností jejich likvidace a nad tím, kam je můžete vyhodit, možná uvažujete ještě víc než nad linoleem. Odpověď je ale velmi snadná – a úplně totožná jako u linolea. Pokud máte na vyhození kromě linolea i koberce, ať už jsou jakéhokoliv typu či velikosti, vždycky je nejlepším možným řešením odvoz do sběrného dvora, kde vás s nimi rozhodně neodmítnou a uloží je k dalšímu podobnému odpadu. Případně je opět můžete naházet i do velkoobjemového kontejneru, pokud ho máte k dispozici.
Co je linoleum?
Na závěr si ještě objasníme, co to vlastně linoleum je. Výsledný produkt zná každý z nás a stejně tak víme, že linolea se prodávají v různých tloušťkách a v nejúžasnějších odstínech či s vzhledy, které imitují rozličné přírodní materiály. Samotné linoleum se vyrábí výhradně z přírodních a obnovitelných materiálů, a právě proto je důležitá jeho správná likvidace a je úplně zbytečné vyhazovat ho tajně po kouskách do kontejneru na směsný odpad. Podkladem linolea, který po položení na podlahu nevidíte, je nejčastěji nějaké plátno či tkanina z juty. Svrchní část se vyrábí ze lněných olejů, korku, minerálních paliv a kalafuny z borovice. Důvodem, proč ho tolik lidí miluje, je jeho dlouhá životnost, snadné udržování i to, že nevadí ani alergikům. A navíc není přespříliš drahé a svůj oblíbený vzhled lina si najde každý člověk, který po něm zatouží.
Foto: Pixabay