Ekologie

Kam vyhodit lepenku

S některými typy odpadů si okamžitě víme rady a přesně známe barvu kontejnerů, do kterých je máme vyhodit. Pak máme další typ odpadů, u nichž víme, že žádný specializovaný kontejner pro ně neexistuje, ale můžeme je s klidem odvézt do sběrného dvora. A potom je tu třetí typ odpadů, kterého se ani přes veškerou snahu nemůžeme legální cestou zbavit, protože nás všude odmítají.

Lepenka odhozená v přírodě může způsobit víc škody než tušíte.

Příkladem posledního druhu odpadů může být právě asfaltová lepenka. Ta se často používá nebo i v minulosti používala jakožto krytina střech na různé přístěnky nebo chaty. A je to dobrý materiál, který poslouží svému účelu. Jenže když chcete takovou asfaltovou lepenku vyměnit a té staré se zbavit, tak najednou s hrůzou zjistíte, že není, kam ji vyhodit.

Do kontejnerů ne

Rozhodně ji neházejte do žádné z běžných popelnic nebo barevných kontejnerů určených na třídění daného typu odpadů. Nepatří ani do jednoho. I když by se mohlo zdát, že popelnice na směsný odpad ji snese, když ji řádně zakamuflujete pod ostatní odpadky, tak to není správné řešení. A už vůbec není dobré vyhazovat ji kamkoliv do přírody. Stejně jako ji nemíchejte s dalším stavebním odpadem (například sutí, cihlami a podobným materiálem), který vyhazujete třeba do přistaveného kontejneru nebo který odvážíte na sběrný dvůr.

Sběrný dvůr – ano i ne

Ideálním řešením, jak naložit s podivnými druhy odpadů, je odvézt je do sběrného dvora. Jenže právě u lepenky to je dost komplikované, protože některé sběrné dvory ji od vás nepřijmou. A jiné zase ano. Takže než se do některého vydáte s autem plným asfaltové lepenky, tak je vhodné do daného místa zatelefonovat a optat se, jestli ji od vás vůbec přijmou. A pokud ne, možná vás dokážou poslat do místa, kde lze asfaltovou lepenku odevzdat.

Oficiální skládka

Zakládat černé smetiště je špatný nápad, ale mnohem lepším nápadem je zajet přímo na oficiální skládku odpadů, kam se sváží všechny možné typy odpadů. Právě tady dost pravděpodobně s lepenkou uspějete a převezmou ji od vás. Ale i tak je lepší předem zavolat a ověřit si to.

Nebezpečný odpad

Proč je právě s lepenkou takový problém, když se používá na stavbách stejně jako jiné materiály? Důvodem je, že jde o takzvaný nebezpečný odpad, přičemž obsáhlý seznam všech nebezpečných odpadů najdeme ve vyhlášce Ministerstva životního prostředí č. 381/2001 Sb. Všechny odpady, které jsou zde uvedeny, se nedají vyhazovat normálně a je nutné je specializovanými postupy ekologicky zlikvidovat. Právě lepenka sem spadá také. Takže je nutné zajistit její ekologickou likvidaci. A i když ji od vás někde převezmou jakožto odpad, dost pravděpodobně to nebude zadarmo a budete muset ještě platit.

Nebezpečné odpady

Pokud jsme u tématu nebezpečných odpadů, tak je vhodné aspoň tušit, co dalšího mezi tento typ odpadu patří. Možná se budete divit, ale patří sem například i zbytky od zábavní pyrotechniky, odpadní munice, baterie obsahující rtuť (a celkově vše s obsahem rtuti), odpady obsahující ropné látky, cokoliv s obsahem azbestu, autovraky, olejové filtry, brzdové a nemrznoucí kapaliny, topný olej, motorová nafta, benzin, kaly, oleje, kyseliny či odpady z krematorií. A mnoho dalšího.
Pokud máte cokoliv z toho, tak se toho musíte zbavit odpovídajícím způsobem. V mnoha obcích například jednou za čas hasiči či jiné instituce pořádají sběr takových nebezpečných odpadů, takže jim je můžete odevzdat a o víc už se nestaráte. Proto zapátrejte na internetu nebo se zeptejte třeba na úřadu vaší obce, jestli se podobná akce u vás někdy nechystá. Je to asi nejjednodušší cesta, jak se zbavit třeba i té asfaltové lepenky.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button