Ekologie

Kam vyhodit koberec

Staré, rozbité, nepotřebné či poničené věci nejčastěji vyhazujeme do černé popelnice na směsný odpad. Ti uvědomělejší z nás se odpad snaží třídit, a tak pro odpadky vybírají vždy ten nejlepší možný kontejner, aby chránili planetu. Jenže pak je tu odpad, který je objemnější a do popelnice se nevejde, i kdybychom se rozkrájeli – leda že bychom rozkrájeli ten odpad. A takovým příkladem je třeba koberec – kam ho vyhodit?

Někdy stačí vyprat, jindy už je k nepoužití.

Pokud máte malý kusový kobereček, který jste měli třeba v koupelně či na dlažbě v kuchyni, tak to zase až tak složité není – nějak ho poskládáte, srolujete, případně skutečně rozstříháte či rozřežete a do černé popelnice na směsný odpad se vám vejde. A je hotovo, vyřešeno, jde se kupovat nový koberec. Jenže někdo se zbavuje velkého koberce, který měl v celém bytě – a tím by se naplnilo docela dost popelnic. Takže kam s ním, když chcete koupit nový?

Sběrný dvůr

Úplně nejlepším řešením je odvézt starý koberec do sběrného dvora. Tam si s ním hravě poradí a zlikvidují ho tak, jak se to dělat má. Výhodou je, že sběrné dvory jsou v současnosti skoro v každé větší obci, takže nemusíte nikam daleko. Nevýhodou mohou být rozměry koberce, protože pokud má čtyři či pět metrů na délku, bude se vám s ním špatně manipulovat, i když ho stočíte do role. Nemluvě o tom, že ta role je dost těžká a nejspíš i plná prachu. Takže možnost je naložit ho do vozíku, dodávky nebo prostě na střechu osobního auta. V ideálním případě poproste někoho o pomoc. A možná se vám podaří uprosit i pracovníky sběrného dvora, že až s velkým autem budou mít někdy cestu kolem, koberec si vyzvednou. Ale to je velmi individuální.

Ne do textilu

Možná by vás napadlo i koberec rozřezat a naházet do kontejneru, který je určený na textil. Když tam můžete házet oblečení, boty, textilie – tak proč ne koberec? Ale tam ho určitě nedávejte, není na to určený (i kdybyste skutečně měli jen malý kobereček, který by se tam dal nacpat). Do těchto kontejnerů nepatří ani koberce ani například polštáře a peřiny.

Prodat či darovat

Někdo koberec mění ne proto, že je zničený, ale proto, že už se mu nelíbí a chtěl by si koupit hezčí či modernější. V takovém případě je škoda starý koberec vyhazovat. Pokud je v dobrém stavu, zkuste ho prodat přes inzerát, i kdyby to mělo být za pár stokorun nebo třeba jen za odvoz. Najde se spousta lidí, kteří si ho nadšeně vezmou a dají si ho třeba na chalupu, kde nechtějí nový a zbytečně drahý, ale rádi by přesto měli teplejší podlahu.

Koberec na terasu

Máte terasu, rádi tam sedíte, ale pořád se tam necítíte tak úplně zabydlení? A co zkusit na krytinu (ať už dlažbu nebo cokoliv tam máte jiného) položit koberec? Dělají se i venkovní koberce, ale pokud máte doma jeden starší a nadbytečný, který je ještě v dobrém stavu, proč si s ním nezútulnit právě terasu? Důležité je, aby na něj nepršelo a na zimu ho uklízejte domů, ale přes letní sezonu vám udělá dobrou službu – i kdyby vydržel jen jeden rok. Lepší než ho mít zbytečně pohozený někde na půdě.

Popusťte uzdu fantazii

Jste tvořiví a rádi něco vyrábíte? A napadlo vás, že koberec, který už nikdo nechce a nepotřebuje, by se mohl stát ideálním materiálem pro vaše tvoření a experimenty? Když k tomu přizvete i děti, budete mít o zábavu postaráno.
Starý koberec se dá rozstříhat a můžete z něj udělat předložky, podložky pod nábytek, pelíšek pro domácího mazlíčka, podlahu dětem do zahradního domečku nebo cokoliv vás napadne. A když budete mít kusů víc a sami je nevyužijete, poptejte se příbuzných, třeba si od vás nové předložky a podložky rádi vezmou a koberec neskončí zbytečně v odpadu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button